SON DAKİKA
Tarih : 2017.03.18 14:36:03

Deniz Karakol Uçağı ATR72, Mayıs Ayında Deniz Kuvvetleri’ne Teslim Edilecek

Deniz Kuvvetleri’nin Deniz Karakol görevlerinde kullanılacak ilk ATR72 tipi uçağının önümüzdeki mayıs ayında teslim edilmesi planlanıyor.
İlk iki uçak, iki yıl önce Deniz Kuvvetleri’nin havacılık birimlerine verilmişti. Halen bu uçaklar personel ve kargo naklinde kullanılıyor. Ayrıca uçağın deniz karakol modellerinde görev yapacak pilotlar da ATR72’lerde eğitimlerini alıyor. Kalan dört uçağın ikisinin bu yıl, kalan ikisinin de gelecek yıl teslim edilmesi öngörülüyor.
 
İLK UÇAK GEÇEN YIL UÇTU
 
TAI ile İtalyan Alenia Aermacchi S.p.A arasında Temmuz 2012’de imzalanan anlaşmaya göre ilk ATR72-600 tipi uçak Fransa’nın Toulouse kentindeki imalat hattından çıkarak Ankara Akıncı’ya uçtu. TAI ilk ATR72’yi 19 Nisan 2013 tarihinde teslim alarak modifikasyon işlemlerine başladı.
 
Uçakta antenlerin konulacağı bölgelere yapısal, ana gövde de elektrik tadilatı yapıldı. Bu uçak ilk uçuşunu 14 Temmuz 2016 tarihinde yaptı. Daha sonra uçak test ve sertifikasyon için İtalya’ya gönderildi. Torino’da yapılan testlerin önemli ölçüde tamamlanırken ilk ATR72-600’ün mayıs ayında Türkiye’ye gelmesi öngörülüyor.
 
Topel Deniz Hava Üssü’nden kalktıktan sonra ATR72-600’ler ana üssünden 1850 ila 2220 kilometre uzaklıktaki hedeflerine ulaşıp bu bölgede 4 saat görev yapabilecek. Her türlü hava şartında uçabilen ATR72-600’ler, toplam 10 saat havada kalabilecek. Su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve kendini korumak için hava savunma harbinde kullanılacak uçaklar gerektiğinde taşıdığı torpidolarla hedeflerine atış yapabilecek

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar