SON DAKİKA
Tarih : 2023.03.05 01:14:40

Deprem Nedeniyle Milli Muharip Uçak’ın Hangardan Çıkış Töreni Ertelendi

18 Mart 2023 tarihinde Türkiye'nin ilk yerli beşinci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak'ın hangardan çıkış töreni ve motor çalıştırma testi yapılacaktı. Deprem nedeniyle bu tören ertelendi. TUSAŞ tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli beşinci nesil özelliklere sahip savaş uçağı Milli Muharip Uçak'ın 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkış töreni yapılacaktı.

Deprem nedeniyle bu tören ertelendi. Hangardan çıkış töreni ertelendi ancak geliştirme çalışmalarında herhangi bir aksaklık bulunmuyor. Hangardan çıkış töreninin yakın zamanda yapılması ve ilk uçuşun 2023 sonunda yapılması planlanıyor.Milli Muharip Uçak, beşinci nesil savaş uçaklarında bulunan teknolojilere ve özelliklere sahip olacak. Hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Güvenli veri paylaşımına ve akıllı mühimmatların kullanımı için tamamen yerli altyapıya sahip olacak.

2028'de yerli motorla seri üretime geçecek

Uçağın prototip versiyonlarında ABD üretimi General Electric F-110 motoru kullanılacak. İlk aşamada 2026 sonuna kadar 3 adet Blok 0 prototipi üretilecek. 2028 yılında seri üretime geçilecek ve yerli motordan güç alacak.

Yazarlar