SON DAKİKA
Tarih : 2022.01.06 14:36:59

Djokovic’in Avustralya’ya Girişine Aşı ve Vize Engeli

Dünyanın bir numaralı raketi Novak Djokovic’in Avustralya’ya girişine izin verilmedi. Melbourne havaalanında bir süre mahsur kalan Djokovic’e Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na katılabilmesi için daha önce ülkenin aşı zorunluluğundan muafiyet tanınmıştı.

Reuters haber ajansına konuşan konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre tenis yıldızı, Avustralya hükümeti tarafından vizesinin reddedildiğini ve Perşembe günü ülkeden sınırdışı edileceğini belirten bir mektup aldı. Avustralya sınır gücü de Djokovic’in vizesinin iptal edildiğini doğruladı. Reuters’a konuşan kaynak, Djokovic’in geri gönderilmesini önlemek için resmi makamlara başvuruda bulunacağını belirtti.

‘‘Kimse kuralların üstünde değil’’

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt Avustralya basınına yaptığı açıklamada tüm Avustralyalılar’ın birçok eyalette ve bölgede aşı kartı gösterme zorunluluğu olduğunu, aynı zorunluluğu ülkeye giren herkesten beklemenin mantıksız olmadığını söyledi. Başbakan Scott Morrison ise Twitter’dan yazdığı mesajda ‘‘Kural kuraldır, özellikle de söz konusu olan sınırlarımız olunca. Kimse kuralların üstünde değildir’’ dedi.

Dubai’den yola çıkan Novak Djokovic 14 saatlik uçuşun ardından Çarşamba gecesi Avustralya saatiyle 11.30’da Melbourne’deki Tullamarine Havaalanı’na indi. Ancak sporcu polis eşliğinde karantina odasına götürüldü. Avustralyalı yetkililer Djokovic’in vizesinin kendisine tıbbi muafiyet tanımadığını bildirdi. Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaksa, Djokovic’in ülkeye girmek için kullandığı vize ve belgelerin daha önce ülkeye girişine izin verilen üç diğer sporcununkiyle aynı olduğunu söyledi. Reuters’a göre Djokovic havaalanından hükümetin Carlton kenti dışında gözaltılar için kullandığı otele götürüldü.

Belgrad ve Canberra arasında diplomatik

kriz Avustralya hükümetinin bu adımının Canberra ve Belgrad arasında diplomatik krize neden olmasından endişe ediliyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Instagram’da paylaştığı iletide ‘‘Novak Djokovic ile telefonda görüştüm. Novak’ımıza tüm Sırbistan’ın arkasında olduğunu, resmi makamların dünyanın en iyi tenis oyuncusuna yapılan tacizin derhal sona erdirilmesi için gereken her şeyi yapmakta olduklarını söyledim’’ ifadelerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, ‘‘Uluslararası hukukun tüm kurallarına uygun olarak Sırbistan Novak için; gerçek ve adalet için mücadele edecek. Novak güçlüdür, hepimiz bunu biliyoruz’’ diye yazdı. Sırp basınına göre Vuçiç, Avustralya’nın Belgrad Büyükelçisi’ni çağırarak Djokovic’in turnuvada yer almasına izin verilmesini istedi.

Yazarlar