SON DAKİKA
Tarih : 2022.11.06 14:00:14

Dost Ülkeye Milli Muharip Uçak Daveti: Bize Katılın

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, Endonezya'ya Milli Muharip Uçak davetinde bulundu. Kotil, 'Kendilerini Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne katılmaya davet ediyoruz. Güney Kore'nin yaptığı savaş uçağı MMU'dan daha küçük bir uçak. 5. nesil değil, o açıdan geride kalan bir uçak. Endonezya da inşallah bize katılır. Katılırsa buna katkıda bulunacak insan kaynağı var.' dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Asya Pasifik ülkelerinin şirketin ürettiği hava araçlarına ihtiyacı olduğunu ifade ederek, "Görüşmeler devam ediyor. İnşallah Endonezya da ürünlerimizi kullanacak. Helikopter ayağından İHA'sından uçağına kadar hepsi portföyde var ama kontrat bitmeden paylaşamıyoruz, beklentimiz yüksek." dedi. Şirket, Endonezya'nın Cakarta kentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı'nda ürün portföyünde yer alan helikopter, uçak ve insansız hava araçlarının maketlerini sergiledi.

Fuarda, şirket olarak bütün ürünlerini tanıttıklarını belirten Kotil, şöyle konuştu: "Endonezya çok büyük bir ülke. Adalardan meydana gelmiş, ekonomik olarak güçlü. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir tanesi. İlerde süper güç olacağını söylüyorlar, gerçekten olur. 250 milyon gibi bir nüfusu var. Yer altı kaynakları çok fazla, petrolü var. İnsanları da çok eğitimli. Endonezya, yıllar önce uçak sanayisine başlamış. CASA dediğimiz, İspanya'dan aldığımız uçakları ilk yapanlar bunlardı. 1990'ların sonuna kadar ekonomik krizler oluşunca sektör burada geriledi. Burası Uzak Doğu'da uçak sanayisinde belki Çin, Japonlar, Güney Kore devreye giriyor ama bunlarda da onlardan geri kalan durumları yok. Bu fuara daha büyük bir önem veriyoruz. Ürünlerimizi buradaki kuvvete gösteriyoruz. Endonezya Savunma Bakanı da standımızı ziyaret etti ve ürünlerle yakından ilgilendi."

Yazarlar