SON DAKİKA
Tarih : 2022.04.26 13:29:42

Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun

26 Nisan Dünya Pilotlar günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanırken Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Değerli meslektaşlarım,

Saygı değer misafirler,

Basınımızın değerli temsilcileri…

Bugün burada 26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü kutlamak üzere toplandık. 1 numaralı Türk Pilot Brövesi sahibi Fesa EVRENSEV’in Türkiye semalarında ilk uçuşunu yaptığı 1912 yılının 26 Nisan günü, önce sadece Türkiye’de “Pilotlar Günü” olarak kutlanmış; sonra TALPA’nın girişimleriyle 2014 yılında (IFALPA) Havayolu Pilotlar Dernekleri Uluslararası Federasyonu ve Avrupa Kokpit Birliği tarafından da Pilotlar Günü olarak kabul edilmiş ve böylece “Dünya Pilotlar Günü”ne dönüşmüştür. Tüm meslektaşlarımızın ve Havacılık camiamızın, TALPA’nın girişimiyle dünya havacılık literatürüne girmiş olan bu önemli gününü Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği Yönetim Kurulu adına en derin saygılarımla kutluyorum. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, eşsiz ileri görüşlülüğü ve vizyonu ile, bundan yıllar önce bizlere gökleri ve gökyüzünü geleceğin anahtarı olarak işaret etmiş; hedef göstermişti. Bizler de Türk pilotları olarak, O’nun bizlere gösterdiği hedef doğrultusunda hem ülkemiz, hem de dünya semalarında uçtuğumuz her an bu hedefi gerçekleştiriyor olmanın haklı onur ve gururunu yaşıyoruz. Pilotluk mesleği, insanın doğal yaşam döngüsünün dışında kalan şartlarda yerine getirilen ve büyük özveri isteyen bir meslektir.

Pilotluk bir meslekten öte bir tutku, bir yaşam tarzı, bir adanmışlık demektir. Yüzlerce insanın can ve malının sorumluluğunu üstlenerek onları selametle varış noktasına ulaştırmanın zihnî, fizikî ve ruhî ağırlığını hissetmektir. Gece-gündüz, tatil-bayram, hafta içi-hafta sonu demeden, aldığımız her görevi emniyetle yerine getirmek bizler için en büyük bayramdır. Gidecekleri yerlere emniyet ve mutlulukla ulaştırdığımız her insanın yüzündeki tebessüm, bakışındaki minnet, bizlerin enerjisidir. Havacılık sektörü ve mesleğimiz son iki buçuk yıldır, dünyada daha evvel eşi görülmemiş bir salgın hastalık sebebiyle son derece büyük güçlüklerle karşı karşıya kalmış; bu şekilde ortaya çıkan çeşitli belirsizlikler, biz pilotları maddî ve manevî bakımdan çok derinden etkilemiştir. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen, pandemi sürecinde tüm meslektaşlarımız COVİD’in bilinmez ortamında kurtarma uçuşları ve tıbbi malzeme öncelikli olmak üzere, kargo uçuşları ile fedakarca görevlerine devam etmişlerdir.

Gerek görev, gerekse diğer ortamlardan dolayı yakalandıkları covid sebebiyle 11 değerli meslektaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Onları çıktıkları sonsuzluğa yolculuklarında minnetle anıyoruz. Aşının beklenenden daha hızlı bulunarak uygulanmaya başlanması sayesinde sektörümüzde de Covid öncesine dönüş ile ilgili önemli mesafe katedilmiş; bugün itibariyle dünya genelinde 2019’a göre ortalama %80’ler seviyesi yakalanabilmiştir. Ülkemizde de benzer seviyelere ulaşılmış ve önümüzdeki dönemde pandemi öncesi seviyelere ulaşılması beklenmektedir. Pandemi sürecinden çıkış işaretlerini aldığımız bugünlerde, uzun yıllardır sektörümüzde konuşulmakla birlikte hayata geçirilememiş ve havacılık sektörü çalışanlarının sosyal güvenceleri için çok önemli bir ihtiyaç olan ve eksikliğini duyduğumuz Havacılık Meslek Kanunu ile ilgili çalışmalarımıza hız vermiş olduğumuzu da bu vesile ile sizlere duyurmak istiyoruz.

Tüm medeni ülkelerde müstakil bir özel kanun veya genel iş kanunu kapsamında hakları yasal güvenceye bağlanmış olan havacılık sektörü çalışanlarının, ülkemizde müstakil bir yasaya sahip olmak bir tarafa, İş Kanunu’na bile tâbi olmadığı için yaşadıkları mağduriyetlerin bir kere daha altını çizmek istiyorum. Son yıllardaki gelişimi ile dünya ortalamalarının çok üzerinde bir performans sergileyen Türk havacılık sektörünün bu başarısı, hiç kuşkusuz ki çalışanlarının sergilediği özveri ve gösterdiği üstün gayretin bir sonucudur. Sözkonusu parlak başarıyı sağlayan Sektörümüz çalışanlarının hak ettiği yasal güvenceleri kendilerine sağlayacak mevzuat altyapısını, sektörümüzün tüm paydaşlarının Devletimiz ile el ele vererek oluşturacağına içtenlikle inanmak istiyoruz. Bu samimi duygularla, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği yönetim kurulu adına, 26 nisan dünya pilotlar gününün hayata geçirilmesinde emeği olan meslektaşlarımıza, bugüne özel ilgi gösteren basınımıza, siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum.

Dünya pilotlar günümüz kutlu olsun!

Yazarlar