SON DAKİKA
Tarih : 2023.05.30 14:19:53

Dünyaca Ünlü Şirketten Milli Muharip Uçak İçin Türkiye’ye Olay Teklif

Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı Kaan (Milli Muharip Uçak) için bir ülkeden dikkat çeken işbirliği teklifi geldi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında geliştirilecek KAAN savaş uçağı için milli bir turbofan motor geliştirilmesini planlanıyor.

Bu kapsamda kısa süre önce “Ön Tasarım Fazı Projesi” başlatıldı

SavunmaSanayiST tarafından savunma kaynaklarından edinilen bilgilere göre; MMU Özgün Motor Geliştirme Programı kapsamında SSB tarafından başlatılan Ön Tasarım Fazı Projesi ihalesine, TRMotor ana yükleniciliğinde TEI ve Ivchenko Progress işbirliği modeli ile teklif sunuldu. Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen; AKINCI TİHA, KIZILELMA, ANKA-3, KEMANKEŞ ve Süper ŞİMŞEK gibi uçak ve mühimmatta, Ukrayna’dan tedarik edilen motorlar kullanılıyor.

Öte yandan T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri de yine Ukrayna’dan tedarik edilen bir motoru kullanıyor. Öte yandan Milli Muharip Uçak motoru için İngiliz Rolls-Royce şirketi, Türkiye’den Kale Grubu şirketiyle bir ortaklık kurmuştu. Aynı ihalede, TAEC de yarışıyor. 2017 yılında kurulan TAEC Uçak Motor Sanayi A.Ş, Rolls Royce Overseas Holdings Limited ve Kale Holding A.Ş. iştiraki. Kale Grubu, şirketin Q hissesine sahip.

Kale Grubu bünyesinde bulunan Kale Arge şirketi, Türkiye’nin ilk turbojet füze motorlarını geliştirmesiyle biliniyor. Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3200 ve KTJ-1750 Turbojet Motorları; ÇAKIR, SOM ve ATMACA füzelerine güç verecek.

Yazarlar