SON DAKİKA
Tarih : 2023.11.30 18:11:00

Emirates, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile Dünyanın İlk Havayolu Şirketi Oldu

Emirates, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanarak A380 gösteri uçuşunu gerçekleştiren dünyanın ilk havayolu şirketi oldu. Kaptan Khalid Binsultan ve Kaptan Philippe Lombet tarafından gururla gerçekleştirilen uçuş, %100 SAF ile çalışan dört motordan biriyle Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan (DXB) havalanarak, jet yakıtının teknik ve kimyasal gereksinimlerini karşılayan ve aynı zamanda daha sürdürülebilir bir alternatif olma potansiyelini göstermeye yardımcı oldu.

SAF, geleneksel jet yakıtıyla karşılaştırıldığında yakıtın kullanım ömrü boyunca karbon emisyonlarını %85'e kadar* azaltabiliyor. Hükümetler, SAF’ın üretimini ve ölçeklendirilmesini desteklemek için daha geniş stratejiler benimsedikçe, gerçekleştirilen gösteri uçuşları, %100 SAF uçuşu için gelecekteki standardizasyon, kalifikasyon ve benimsemenin yolunu açıyor. A380 gösteri uçuşu, SAF'ın performansını ve uyumluluğunu vurgulayarak onu güvenli ve güvenilir bir yakıt kaynağı haline getiriyor ve %100 SAF'ın uçak performansı üzerindeki faydalı etkilerini değerlendirmek için endüstri tarafından yürütülen giderek artan araştırmalara katkıda bulunuyor. SAF, şu anda ticari uçuşlar için motorlarda %50 karışım limitiyle sınırlandırılmış durumda.

Emirates A380 gösteri uçuşu; havacılık endüstrisi, uluslararası kuruluşlar, düzenleyici kurumlar ve politikayla ilgili kararları yönlendiren üst düzey yetkililerin Üçüncü Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Havacılık ve Alternatif Yakıtlar Konferansı (CAAF/3) için Dubai'de bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Airbus, Engine Alliance, Pratt & Whitney, Neste, Virent ve ENOC’tan özel iş birlikçiler uçuş için testler, teknik değerlendirmeler ve veri analizi üzerinde çalışıyorlar. Uçuşta kullanılan %100 oranındaki SAF, yenilenebilir aromatikler içeriyor ve geleneksel jet yakıtının özelliklerini yakından taklit ediyor. İlk kez bir A380 uçağında kullanılan SAF’ın uçağın mevcut sistemleriyle tam uyumlu olması bekleniyor. Uçuşta Neste tarafından sağlanan HEFA-SPK (hidro işlenmiş esterler ve yağ asitleri sentetik parafinik kerosen) ve Virent’ten HDO-SAK (hidro deoksijenlenmiş sentetik aromatik kerosen) olmak üzere dört ton SAF kullanıldı. ENOC, HEFA-SPK’dan oluşan SAF’ın temin edilmesine yardımcı oldu ve gösteri öncesinde Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki tesisinde Sürdürülebilir Havacılık Gaz Yağı (SAK) ile karıştırdı ve ayrıca uçak içi hizmetleri de gerçekleştirdi. Engine Alliance GP7200 motorlarından birinde %100 SAF kullanılırken, diğer üç motorda geleneksel jet yakıtı kullanıldı.

Pratt & Whitney Canada'nın PW980 yardımcı güç ünitesi (APU) da %100 SAF ile çalıştı. A380 Engine Alliance GP7200 motorunun %100 SAF kullanılarak yapılan sağlam motor testi, motorun performansını etkilemeden veya herhangi bir modifikasyon gerektirmeden özel olarak harmanlanmış %100 oranda SAF ile çalışma kabiliyetini doğrulamak amacıyla gerçekleştirildi. Yer motoru testleri Dubai’deki son teknoloji ürünü Emirates Mühendislik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Emirates Havayolu Operasyon Direktörü Adel Al Redha, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Emirates, dört Engine Alliance GP7200 motorundan birine %100 SAF'lı güç sağlayan bir A380'in operasyonunu gerçekleştiren dünyadaki ilk yolcu havayolu şirketidir. Bu, Emirates ve ortaklarımız için bir başka gurur verici an. Çünkü daha yüksek SAF konsantrasyonlarının araştırılması ve denenmesi sonucunda, %100 SAF uçuşunun endüstri tarafından benimsenmesine yol açacak şekilde sözleri eyleme geçiriyoruz. Bu, dört motorlu geniş gövdeli bir uçak olan A380'in motorlarından birinde SAF kullanımının tasdik edilmesi açısından bir başka önemli adıma işaret ediyor. Düşük emisyonlu jet yakıtı alternatiflerine yönelik global talep artıyor. Üreticilerin ve tedarikçilerin SAF'ı ticarileştirme ve kullanılabilir hale getirme çalışmaları, önümüzdeki yıllarda Emirates'in ve daha geniş anlamda endüstrinin karbon emisyonlarını düşürme yolunda ilerlemesine yardımcı olmak için kritik öneme sahip olacak.”

Airbus İletişim ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Julie Kitcher konuyla ilgili şunları söyledi: “Emirates'in, %100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları ile çalışan bir motorla güç sağlanan, dünyanın en büyük uçağı A380'i uçurduğunu görmek sembolik bir an. Bu yakıtlar, günümüzde havacılık endüstrisindeki CO2 emisyonlarını azaltmanın en etkili yolu ve dünyanın önde gelen havayolları tarafından giderek daha fazla destekleniyor. SAF, sektörün 2050 yılında net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için hayati önem taşıyor ancak tüm sektörün desteğine ihtiyacı var. Airbus olarak tüm uçaklarımızı 2030 yılına kadar %100 SAF özellikli hale getirmek için çalışıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda global SAF pazarını büyütmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Airbus'ın şirket olarak amacı, güvenli ve birleşik bir dünya için sürdürülebilir havacılık alanında öncü olmak. Emirates ile olan ortaklığımız sayesinde tutkuyu eylemle birleştiriyoruz.” GE Aerospace ve Pratt & Whitney'in 50-50 ortak şirketi olan Engine Alliance'ın Başkanı Amy Johnston: “Engine Alliance ve Emirates'in, A380'in hizmete girmesinden 15 yıl öncesine dayanan güçlü bir ilişkisi var. Emirates'in en son SAF gösteri uçuşunu desteklemekten gurur duyuyoruz ve ileriye dönük olarak daha sürdürülebilir havacılığa olan bağlılığı paylaşıyoruz” dedi.

GE Aerospace Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Türkiye Global Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aziz Koleilat: “Bu %100 SAF gösteri uçuşunun gösterdiği gibi, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmanın anahtarı inovasyon ve iş birliğidir. GE Aerospace olarak Emirates'i bu büyük başarısından dolayı tebrik ediyor ve daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelik sektör çabalarına güç vermekten gurur duyuyoruz. Tüm GE Aerospace ve Engine Alliance motorları bugün onaylı SAF karışımları üzerinde çalışabiliyor. GE Aerospace, kapsamlı araştırma ve testler sayesinde havacılık endüstrisinde %100 SAF'ın onaylanmasına ve benimsenmesine öncülük etmeye yardımcı oluyor” dedi. Pratt & Whitney Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Graham Webb ise konu hakkında şunları söyledi: "SAF kullanımını artırmak, havacılıkta net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için kritik önem taşıyor ve biz Pratt & Whitney'in tüm motorlarının ve APU'larının mevcut ve gelecekteki SAF özellikleriyle %100'e kadar uyumlu olmasını sağlamaya kendimizi adadık. Emirates A380'de yapılan bu uçuş gösterisi, önümüzdeki yıllarda uçan tüm ticari uçaklar için potansiyel kullanım ömrü emisyon azaltımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak %100 SAF için gelecekteki standartların oluşturulmasına yönelik ivme kazanmaya devam ediyor.”

Yazarlar