SON DAKİKA
Tarih : 2023.05.19 02:21:24

Emirates, 200 Milyon Dolar Havacılık Sürdürülebilirlik Fonu Oluşturuyor

Dünyanın en büyük uluslararası havayolu şirketi olan Emirates, ticari havacılıkta fosil yakıtların etkisini azaltmaya odaklanan araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projelerini finanse etmek için 200 milyon dolar ayırdığını duyurdu. 3 yıllık bir sürece yayılan fon, bugüne kadar herhangi bir havayolu şirketinin sürdürülebilirlik alanındaki en büyük taahhüdünü oluşturuyor. Emirates, bu kapsamda gelişmiş yakıt ve enerji teknolojileri üzerine çalışan lider kuruluşlarla ortaklıklar geliştirmeyi de planlıyor.

Emirates Havayolu Başkanı Sir Tim Clark konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Havacılıkta çevresel etkimizi azaltma konusunda en büyük engelle karşılaşılan alan olan gelişmiş yakıt ve enerji çözümlerine 200 milyon dolar ayırmayı planlıyoruz. Ticari uçak ve motor teknolojisi, yakıt tedarik zinciri ile sektörümüzün düzenleyici ve ekosistem gereksinimlerinde uzun süreli bir çalışma yaptık.Havayolu şirketlerinin mevcut emisyon azaltma yollarıyla, sektörümüzün belirlenen zaman çizelgesinde net sıfır hedeflerine ulaşamayacağı açıktır. "Sektörümüzün daha iyi çözümlere ihtiyacı olduğuna inanıyoruz ve bu nedenle Ar-Ge konusunda önde gelen kuruluşlarla ortaklık kurmayı hedefliyoruz. Amacımız, ticari havacılığın uzun vadeli sürdürülebilirliği için pratik çözümlere anlamlı bir katkı sağlamaktır. "

Uygulanabilir çözümler bulunana kadar Emirates, çevreye duyarlı uygulamaları işletme genelinde sürdürecektir. Bu uygulamalar arasında uygun olduğunda SAF kullanımı, verimli filo operasyonlarının sağlanması ve modern uçakların filoya katılması da yer almaktadır. 200 milyon dolarlık fonumuz, Ar-Ge faaliyetleri için ayrılmış olup, işletme maliyetlerine harcanmayacaktır." Emirates'in Çevresel Sürdürülebilirlik Yürütme Kurulu, teknik uzmanların desteğiyle fondan yapılan ödemeleri denetleyecek.

Yazarlar