SON DAKİKA
Tarih : 2024.02.23 15:17:33

Emirates, 77 Milyondan Fazla Yemeği Yolcularına Sunuyor

Dünyanın en büyük uluslararası havayolu Emirates, her yıl milyonlarca yolcuya ulaşan leziz yemekleriyle ilgili rakamları paylaştı. Özel şefler tarafından gurme ürünler kullanılarak özenle hazırlanan yemeklerle ilgili paylaşılan rakamlar Emirates’in geniş operasyon hacmine ışık tuttu. Rakamlara göre günlük olarak gerçekleştirilen 490 Emirates seferinde dakikada 149 yemek servisi yapıldığı ve böylece dünya çapında her gün toplam 215 bin öğün yemek servis edildiği belirtildi.

Bu yemekler, Dubai'deki devasa Emirates Flight Catering Tesisi’nde ve dünya çapındaki ortak catering şirketlerinde 1400 özel şef tarafından hazırlanıyor. Emirates yolcuları, bir yıllık süreçte, aylık olarak sunulan 2.200 farklı menüden seçtikleri farklı yemeklerin keyfini çıkardı. Menüler dengeli ve sağlıklı beslenme prensiplerine uyumlu olarak hazırlanıyor. Bu doğrultuda Emirates; yolculara, 6 milyon kilogram taze tavuk, 350.000 kilogram sığır eti, 266.000 kilogram Atlantik somonu filetosu, 2,2 milyon kilogram patates, 1,7 milyon kilogram pastörize yumurta, 3,1 milyon kilogram taze pişmiş ekmek ile unlu mamüller ve ayrıca binlerce öğün vegan ve vejetaryen yemek sundu. Emirates mutfağını yetenekleri ile üst seviyeye çıkaran şefler, her sınıftaki yolculara leziz yemekler sunmak için çok sayıda malzeme kullanıyorlar.

Rakamlara göre Emirates şefleri bir yılda, 938.000 kilogramdan fazla taze krema, 32.000 kilogram Masala kajusu, 98.000 kilogram taze çilek ve dünyanın en büyük dikey çiftliği konumunda bulunan ve Emirates’e ait olan Bustanica'dan alınmış 42.000 kilogramdan fazla salata kullandı. Uçuş sırasında sunulan ürünlerin üstün kalitesi ise özellikle First ve Business Class yolcularının takdirini kazandı. Bu sınıflardaki yolcular bir yılda, ünlü İtalyan zanaatkar Monte Vibiano’nun imal ettiği tek servislik 3,5 milyon şişe zeytinyağı ve balzamik sirke, 14.000 kilogram Avustralya Yarra Vadisi beyaz peyniri ve 1,2 milyon porsiyon dana bifteği tüketti. First Class yolcuları geçen yıl ayrıca, servis edilen sınırsız havyarın tadını 10.350 kilogram gibi etkileyici bir miktarda tüketerek bu lezzetli yiyeceğin keyfini çıkardılar Emirates, en iyi restoranlara rakip olacak yemekler hazırlama hedefiyle trüf mantarı, kaz ciğeri, siyah morina balığı, Kanada ıstakozu, tavuk göğsü, Japon nori deniz yosunu, el yapımı Emirates makarna, suşi ve Patagonya diş balığı gibi dünyaca ünlü birinci sınıf malzemeleri ve yerel spesiyaliteleri bir araya getiriyor.

Yemekler, Basra Körfezi bölgesinden Bezar baharatları, Beurre D'Isigny tereyağı, 300'den fazla Emirates tatlısıyla birlikte servis edilen yenilebilir altın ve gümüş süsleme, pembe Himalaya tuzu, safran ve ince ve hoş kokulu bir sunum için yenilebilir çiçekler gibi gurme garnitürlerle daha da zenginleştiriliyor. Avrupa’daki pek çok güzergâhta Emirates, Ekonomi Sınıfı yolcularına tek kişilik kutularda, Cotswolds, Birleşik Krallık'taki bir aile çiftliğinde imal edilen, %60 süt içeren kremalı organik Marshfield marka dondurmalardan ikram ediyor. İrlanda seferlerinde ise Killowen Farm’ın yalnızca özenle baktıkları kendi ineklerinden elde ettikleri süt ile yaptıkları zengin yoğurt servis ediliyor. Uçuş sırasında sunulan atıştırmalıkların bile üst düzey lezzette olmasına önem veren Emirates, bu ürünlerin de tamamını özenle seçti.

Geçtiğimiz yıl Emirates yolcuları, çeşitli boyutlarda 2 milyon paket karışık kuruyemiş, 250.000 hurma, 22.000 kilogram Kalamata zeytini ve 40 milyondan fazla gurme çikolatanın keyfini çıkardı. Yolcular ayrıca, birinci sınıf şarap koleksiyonuna ve özel şampanyalara ek olarak, 1,2 milyon litre portakal suyu, 2,3 milyon poşet çay ve 70.300 kilogram öğütülmüş kahve tüketti. Emirates, “lezzetli yemek” deneyimini dünya çapındaki kabin ekibinin sunduğu kusursuz hizmet ve konukseverlik ile birleştirerek tüm yolcuların “iyisiyle uçmasını” sağlıyor.

Bu doğrultuda kabin ekipleri, en iyi servis uygulamaları, yemek tabakları, şarap eşleştirme önerileri, Arap usulü kahve servisi de dahil olmak üzere çay ve kahve servisi ve çok daha fazla konuyu içeren kapsamlı bir eğitime tabi tutuluyor. Bu eğitimler, mükemmellik, özen, inovasyon ve tutkudan oluşan dört temel hizmet ilkesine odaklanan Emirates Konukseverlik stratejisi kapsamında sağlanıyor.

Yazarlar