SON DAKİKA
Tarih : 2023.06.15 15:05:40

Emirates, Dönüşüm Girişimini Kamoyuna Açıkladı

Emirates, yeni bir kapalı döngü geri dönüşüm girişimi duyurdu. Emirates’in yeni girişimi kapsamında; plastik tepsiler, kaseler ve tabaklar gibi uçaktaki milyonlarca ürün artık yerel bir tesiste geri dönüştürülecek ve yeni, kullanıma hazır Emirates yemek servisi ürünlerine dönüştürülecek. 5 Haziran Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Günü ve #BeatPlasticPollution temasına ithafen, Emirates, Haziran 2023'ten itibaren uçakta yeni geri dönüştürülmüş mutfak gereçlerini tanıtıyor.

Emirates'in sorumlu tüketim taahhüdüne uygun olarak, yeni girişim, ürünlerin azaltıldığı, yeniden kullanıldığı ve geri dönüştürüldüğü döngüsel ekonomi ilkelerine geçiş niteliği taşıyor. Economy ve Premium Economy Class mutfaklarındaki milyonlarca eski ve hasarlı yemek servisi ürünü, uçuşlardan sonra toplanacak, yıkanacak ve hasar kontrolü yapılacak, öğütülmek, yeniden işlenmek ve yeni tabaklar, kaseler ve tepsiler haline getirilmek üzere Dubai'deki tesise taşınacak. Ardından, gökyüzündeki binlerce öğünde tekrar kullanılmak üzere Emirates Flight Catering'e gönderilecekler. Havacılık endüstrisine yönelik hizmet yazılımı konseptlerinin önde gelen sağlayıcısı ve kapalı devre üretim uzmanı deSter FZE UAE ile ortaklaşa Emirates, kullanım ömrünü tamamlamış plastik malzemeleri yeniden kullanacak.

Potansiyel olarak yaklaşık %25 yeniden kullanılmış malzeme (geri dönüştürülmüş) içeren yeni tepsiler, tabaklar ve kaseler dünya çapında uçaklarda tekrar hizmete girecek ve bu oran zamanla artmaya devam edecek. deSter ekibi, dünyanın önde gelen döngüsel ekonomi şirketlerinden bazılarını içeren CE100 ağının üyesi; aynı zamanda sürdürülebilir uygulamalar için dünya çapında tanınan bir sertifika olan Ecovadis'ten "Altın" Sürdürülebilirlik derecesi ile ödüllendirilmiştir. deSter fabrikası, güneş enerjisine, suyun verimli kullanımına ve atığın en aza indirilmesine odaklanan sürdürülebilir tasarım ilkelerini bünyesinde barındırıyor.

Yazarlar