SON DAKİKA
Tarih : 2020.10.26 15:04:01

Emirates, Havalimanında Entegre Biyometrik Yol Uygulamasını Başlatıyor

Temassız havalimanı deneyimi, insan etkileşimini azaltarak sağlık ve güvenliğe verilen önemin altını çiziyor. Emirates, sürekli yenilik ve rakipsiz yolcu deneyimi konusundaki kararlılığı kapsamında, Dubai Uluslararası Havalimanı'nda (DXB) entegre biyometrik yol uygulamasını başlattı.

Temassız havalimanı deneyimi, Dubai'den ve Dubai üzerinden seyahat eden Emirates yolcularının kullanımına açıldı. Entegre biyometrik yol, yolculara belirli check-in işlemlerinden uçağa biniş kapılarına kadar rahatlık sağlayarak daha az belge kontrolü ve daha az sıra ile havalimanındaki yolcu akışını iyileştiriyor. Emirates yolcuları, yüz ve göz tanıma işlevlerini bir araya getiren en yeni biyometrik teknolojisini kullanarak, artık sadece havalimanında dolaşarak uçuşları için check-in yapabilecek, pasaport kontrol işlemlerini tamamlayabilecek, Emirates lounge alanına giriş yapabilecek ve uçaklarına binebilecekler.

Biyometrik yoldaki çeşitli temas noktaları, hijyenik ve temassız bir yolculuğa imkanı verirken, insan etkileşimini azaltıyor, sağlık ve güvenliği ön planda tutuyor. Emirates Operasyon Direktörü Adel Al Redha şu açıklamalarda bulundu: "Tüm temas noktalarında daima mükemmel bir yolcu deneyimi sunmaya odaklandık ve artık teknolojiden faydalanarak ürünleri uygulamaya koymak ve sadece yolcuların işlemlerini hızlandırmaya değil aynı zamanda ve daha da önemlisi yolcuların seyahatleri sırasında sağlık ve güvenliklerine odaklanan süreçleri hayata geçirmek hiç olmadığı kadar büyük önem taşıyor. Son teknoloji temassız biyometrik yol, yolcuların Emirates ile kolaylıkla ve gönül rahatlığı içinde seyahat etmelerini sağlamak için hayata geçirdiğimiz bir dizi inisiyatiften en yenisi."

Biyometrik temas noktaları şu anda DXB'deki Terminal 3'te belirli First, Business Class ve Ekonomi Sınıfı check-in bankolarında; "akıllı tünel" dahil olmak üzere pasaport işlemlerinde; B bölgesinde yer alan Emirates premium lounge girişinde ve belirli uçağa biniş kapılarında yer alıyor. Biyometrik ekipmanların kurulduğu alanlar açıkça işaretlenecek ve ileride her bir temas noktasına ilave birimler kurulacak. Dubai İkamet ve Yabancılar İşleri Genel Müdürlüğü'nün (GDRFA) Emirates ile iş birliği yaptığı bir proje olan Akıllı Tünel, yolcuların insan müdahalesi olmadan veya fiziksel bir pasaport mührüne gerek duymadan sadece bir tünelden geçerek pasaport kontrol birimleri tarafından "giriş/çıkış izni" aldığı ve dünyada bir ilk niteliği taşıyan bir pasaport kontrol uygulamasıdır.

Emirates, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi'nden (CBP) biyometrik uçağa biniş için onay alan Amerika dışındaki ilk havayolu şirketidir. Dubai'den Emirates'in ABD'deki uçuş noktalarına seyahat eden yolcular, uçağa biniş kapılarında yüz tanıma teknolojisinden yararlanabilecekler. Biyometrik yol, Emirates'in akıllı temassız yolculuk imkanı sunmak için gerçekleştirdiği bir dizi çalışmadan en yenisidir. Geçtiğimiz ay, şirket daha kolay bir havalimanı deneyimi için Dubai’de self check-in ve bagaj teslim kioskları dahil başka hizmetleri de hayata geçirmiştir.

Yazarlar