SON DAKİKA
Tarih : 2023.01.17 12:49:14

Emirates, İnternet Bağlantısı Sunmak İçin Yatırım Yapıyor

Emirates, 2024 yılında hizmet vermeye başlaması planlanan ve Inmarsat’ın GX Aviation teknolojisi ile donatacağı 50 yeni Airbus A350 uçakta sunacağı yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı imkânı ile yolculara ‘iyisiyle uçmak’ için bir sebep daha sunuyor.

Yeni anlaşma, Kuzey Kutup bölgesi üzerinden yapılan uçuşlarda bile gelişmiş bağlanabilirlik ve daha geniş küresel kapsama alanı ile yolcu deneyimini önemli ölçüde daha da iyileştirecek. Emirates filosunun, global kapsama alanına sahip ilk ve tek geniş bant ağı Inmarsat Global Xpress (GX) uydu ağından faydalanacak ilk üyeleri Airbus A350 uçaklarda yolcular, Kuzey Kutbu da dahil, varış noktası fark etmeksizin tüm yolculuklarında kesintisiz global internet bağlantısının keyfini çıkarabilecek. Geniş bant internetin gelişmiş yüksek hız kapasitesi yolculara, konforlu koltuklarından kalkmadan aileleriyle ve dostlarıyla iletişim kurma, internette gezinme ve sosyal medyanın keyfini çıkarma imkânı sağlayacak.

Emirates’in uçak içi geniş bant bağlantısında kullanılacak olan ve şu anda Ka-bandında çalışan beş uydudan oluşan GX ağı, Inmarsat firmasının tamamen finanse edilmiş teknoloji yol haritası dahilinde 7 yeni uydunun eklenmesiyle daha da genişletilecek. Bu yeni uydular arasında, şimdiye dek yapılmış en gelişmiş ticari iletişim uydularından birisi olan ve 2023 yılında hizmet vermeye başlaması planlanan iki Inmarsat-6 uydusu da bulunuyor. Bu iki uydunun ardından yer sabit yörüngeye yerleştirilecek üç yeni uyduyla ağın hızı, kapasitesi ve dayanıklılığı artırılırken, yüksek oval yörüngeye yerleştirilecek iki yeni uyduyla Kuzey Kutup bölgesi üzerinden yüksek irtifada seyreden uçuşlarda dünyanın tek ticari mobil geniş bant hizmeti sunulabilecek.

Emirates Operasyon Direktörü Adel al Redha şu açıklamalarda bulundu: “Birinci sınıf bir uçuş deneyimi sunmak, Emirates için her zaman öncelikli hedeflerinden birisi olmuştur. Bunu sağlamak için uçuşlar sırasında internet bağlantısı sunmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Tüm uçaklarımızda Wi-Fi bağlantısı sunmak için yıllardır Inmarsat ve hizmet sağlayıcılarımız ile yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Airbus A350 filomuzda kullanacağımız GX Aviation teknolojisi ile uçaklarımızda internet bağlantısını daha da iyileştirmek için yeni yollar ve seçenekler bulmak için sabırsızlanıyoruz. Yeni uydularla daha iyi internet bağlantısı sunulacak olması, Kuzey Kutup bölgesi üzerinden Orta Doğu ile Amerika arasında seyreden uçuşlar da dahil, küresel ağımız genelinde kapasite artışı açısından özellikle önem taşıyor.”

Inmarsat Aviation, Uçak İçi İnternet Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı William Huot-Marchand ise şunları söyledi: “Emirates’in GX Aviation ailesine katılmasından dolayı çok mutluyuz. Bu proje ile ilk kez bir Emirates filosunu gelişmiş GX Aviation teknolojisiyle donatacağız. Kuzey Kutup bölgesi dahil tüm uçuş güzergahlarında kesintisiz global kapsama alanıyla hızlı internet bağlantısı sunan GX Aviation, yolcuların giderek büyüyen dijital uçuş deneyimi beklentilerini karşılayabilecek güçlü bir pozisyonda bulunuyor. Emirates ile yeni uyduların devreye sokulması sürecinde ve sınıfının en iyi yolcu deneyimini sunma konusundaki ününü daha da ileri taşıyacak heyecan verici diğer inovasyonlar üzerinde yakın iş birliği içinde çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Yazarlar