SON DAKİKA
Tarih : 2021.12.17 23:16:37

Emirates 123. Teslimatla Birlikte A380 Filosunu Tamamladı

Emirates bugün 123. Airbus A380 süperjumbo uçağını teslim aldı. A6-EVS numarasıyla tescil edilen uçak aynı zamanda Emirates'in filosuna katılan son yeni A380 uçağı oldu ve şirket 21 yıldır kararlı bir şekilde bağlı olduğu programda bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Benzeri görülmemiş global bir salgınla mücadele edilen bir dönemde yepyeni bir uçak teslim alan Emirates, sektördeki toparlanma ve seyahat talebindeki artış ile ilgili bir kez daha olumlu sinyaller verdi. Emirates, uçağın henüz A3XX olarak pazarlandığı 2000 Farnborough Havacılık Fuarı'nda A380 siparişi verdiğini duyuran ilk havayolu olmuştu. Ardından sektörün 11 Eylül olayları nedeniyle yaşadığı benzersiz zorluklardan sadece altı hafta sonra cesur bir hamleye imza atarak 2001 Dubai Havacılık Fuarı'nda 15 uçak daha sipariş etti. Emirates'in kararlılığı, tamamı iki katlı ve geniş iç mekân tasarımına sahip dünyanın en büyük ticari uçağını geliştirmek ve piyasaya sürmek için Avrupa'nın lider havacılık oyuncularını ve havayolunun global tedarik zincirini bir araya getiren programın lansmanı açısından kritik öneme sahipti. A380 gökyüzüyle ilk kez buluştuğu günden beri hayal gücünü tetiklemeye, sefer yaptığı her yerde heyecan yaratmaya ve sessiz, geniş ve konforlu iç mekanıyla yolcular için tercih sebebi olmaya devam ediyor.

Emirates Havayolu Başkanı Sir Tim Clark yaptığı açıklamada şunları söyledi: "A380 birçok açıdan gerçekten özel bir uçak. Emirates olarak bize seyahat deneyimini yeniden tanımlama, uçuş kontenjan sınırı olan havalimanlarında talebi verimli bir şekilde karşılama ve uçuş ağımızda güçlü büyüme kaydetme fırsatı verdi. A380, önümüzdeki yıllarda da Emirates'in amiral gemisi olmaya devam edecek ve uçuş ağımızla ilgili planların çok önemli bir ayağı olmayı sürdürecek. "Bugün teslim aldığımız uçak Premium Ekonomi dahil en yeni kabin ürünlerimize sahip. 2008 yılında teslim edilen ilk A380 uçağımızla karşılaştırdığınızda, Emirates A380'in benzersiz olmasını sağlamak için yatırım yapılan sayısız iyileştirme ve yenilemeyi göreceksiniz. Bize "Sektörde bir ilk olma" niteliği taşıyan çok sayıda yenilikçi ürünü piyasaya sürmek ve daha da önemlisi Emirates yolcularına en iyi ürünü sunmak adına sınırları zorlama imkânı veren Airbus'a ve programdaki tüm iş ortaklarımıza, teşekkür ederiz."

Airbus CEO'su Guillaume Faury ise şu açıklamayı yaptı: "A380 uçuş ve seyahat deneyimi bakımından yeni standartlar belirleyerek çok sayıda yolcunun hayatına dokunmuştur. Dünya çapındaki yolcuların A380'in benzersiz özelliklerini yaşamasını sağlayan yeni hizmet ve ürünler sunmayı kesintisiz olarak sürdüren Emirates ile, uzun yıllar boyunca aynı yolda ilerleyeceğimize inanıyorum." "Tüm Airbus ekipleri adına, teslimat programındaki bu kilometre taşı vesilesiyle dünyanın en büyük A380 filosuna sahip olan Emirates Havayolu'na sarsılmaz güvenleri ve ortaklıkları için içten teşekkürlerimi sunarım. Birlikte nice mutlu uçuşlara!"

Yazarlar