SON DAKİKA
Tarih : 2020.01.07 14:40:53

Emirates 2020’yi Pozitif Bir Görünümle Karşıladı

2019 yılını ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında önemli gelişmelerle kapatan şirket, Dubai'daki Expo 2020 için gün sayarken faaliyetlerini güçlendirmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük uluslararası havayolu Emirates, 2019'u ürün, ağ ve müşteri deneyimi alanlarında öne çıkan bir dizi başarılı gelişmeyle tamamlıyor. Şirket 2020'de operasyonel, ticari ve müşteri deneyimi metrikleri genelinde faaliyetlerini güçlendirmeye odaklanmayı sürdürürken, Ekim ayından itibaren kapılarını tüm dünyadan ziyaretçilere açacak olan dünyanın en büyük fuarı Expo2020'yi heyecanla bekliyor.

2019 yılındaki dönüm noktaları ve öne çıkan gelişmelerle ilgili yorumda bulunan Emirates Havayolu Başkanı Sir Tim Clark şunları söyledi: “2019, A380 programının sona ereceği netleştikten sonra filo ve ağ ile ilgili planlarımızı gözden geçirdiğimiz bir yıl oldu. Emirates'in, Dubai Uluslararası Havalimanı'ndaki güney pistinin yenilenmesi sırasında kapasite geliştirme ve yıl boyunca değişken siyasi ve sosyoekonomik baskılara karşı yanıt verme konusundaki dinamik yaklaşımı, çevikliğimizi ve alınan sonuçları ortaya koymuştur. Ayrıca dokunabildiğimiz her noktada ürün ve hizmetlerimizi geliştirerek müşterilere "iyisiyle uçun" vaad ve önerimizi yerine getirmeye odaklanmayı sürdürdük." Emirates'in önümüzdeki yıla ilişkin görünümü hakkında yorum yapan Sir Tim Clark şu açıklamalarda bulundu:

“2020 yılında, ortaklıklarımızdan faydalanarak müşterilerimize daha da fazla bağlantı ve imkanlar sunmaya devam edeceğiz. Emirates Standında havacılığın geleceğini sergileyeceğimiz Expo2020 için tüm dünyayı Dubai'de misafir etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz." Tüm dünyayı Dubai'ye ve Dubai üzerinden birbirine bağlıyoruz Şirket, 2019 Ocak ayından bu yana geçen 12 aylık dönemde, Airbus A380 ve Boeing 777 uçaklarından oluşan modern ve etkili filosuyla yaklaşık 58 milyon yolcu taşımıştır. Emirates haftada ortalama 3.500 uçuş (veya 2019'da 186.000'den fazla uçuş) gerçekleştirirken, dünya çapında 885 milyon kilometreden fazla yol kat etmiştir (bu 2.300'den fazla kez aya gidip gelme mesafesine eşittir).

Şirket Dubai kalkışlı uçuşlarında yaklaşık 63 milyon yemek servisi yapmış ve sadece Dubai'de 35 milyon parçanın üzerinde bagaj taşımıştır. Şirket 2019'da 159 destinasyondan oluşan küresel ağını üç yeni yolcu rotası ekleyerek güçlendirmiştir: Kamboçya ve Tayland arasında yeni bir bağlantı imkanı sağlayan Bangkok üzerinden Dubai - Phnom Penh; şirketin Portekiz'deki ikinci destinasyonu olarak Porto'ya aktarmasız sefer ve son olarak Barselona üzerinden yeni bir Mexico City seferi. Emirates ayrıca sefer sıklığını arttırarak kapasiteyi ağı dahilinde 12 noktaya yükseltmiştir. Emirates aynı zamanda ortaklıklarını büyüterek müşteri tercihlerini, bağlanılabirliği ve rahatlığı arttırmıştır. Şirket 2019 yılını 200 ülkede 26 ortak uçuş ortağı ve 156 i hatlar arası anlaşma ortağı ile tamamlamış ve ağını 1.800'den fazla benzersiz destinasyonu kapsayacak şekilde genişletmiştir.

2019'da kurulan yeni ortaklıklar arasında China Southern Airlines, Africa World Airlines, LATAM Airlines, SpiceJet ve Interjet yer almaktadır. İki yıldır başarıyla devam eden Emirates ve flydubai ortaklığı çerçevesinde, 2017'den beri ortak ağlarda Dubai'den ve Dubai üzerinden 6 milyonu aşkın yolcu taşınmıştır. Emirates yolcuları flydubai ağındaki 94 destinasyona erişim ve kusursuz bağlantı imkanından faydalanırken, flydubai yolcuları da 143 Emirates destinasyonuna erişim imkanına sahiptir. Emirates, Riyad, Kahire ve Muskat'a başlatılan tarife seferlerle A380 ağını genişletti.

Emirates A380 ayrıca yaz boyunca Boston ve Amman'a sezonluk seferler düzenleyerek, daha fazla müşteriye amiral gemisi uçağını deneyimleme fırsatı sundu. Geleceğe dönük stratejik filo yatırımları Emirates, Dubai Airshow 2019'da 50 adet A350-900 XWB siparişi verirken, 30 adet Boeing 787-9 uçağın tamamen satın alınmasına yönelik anlaşmayı onayladı. Modern ve verimli geniş gövdeli uçakların kullanılmasıyla ilgili uzun vadeli stratejisi doğrultusunda, şirketin gelecekteki filosuna yaptığı 24,8 milyar dolarlık son yatırım, kapasite ve menzil açısından operasyonel esnekliğini genişleterek ağını 2020’den sonra daha da geliştirme imkanı verecek.

Yazarlar