SON DAKİKA
Tarih : 2022.05.24 16:52:00

Emirates Grup 2021-22 Sonuçlarını Açıkladı

Emirates Grup tüm faaliyetlerinde güçlü bir toparlanmaya işaret eden 2021-22 Faaliyet Raporunu yayınladı. Grubun daha önce COVID-19 salgını nedeniyle azalttığı veya kısıtladığı hava taşımacılığı ve seyahatle ilgili faaliyetlerini revize etmesiyle dnata tekrar kâra geçerken hem Emirates hem de dnata’nın gelirlerinde önemli artışlar açıklandı. 31 Mart 2022’de sona eren mali yıl için, Emirates Grup geçen yılki 22,1 milyar AED (6 milyar ABD Doları) zarara kıyasla 3,8 milyar AED (1 milyar ABD Doları) zarar açıkladı.

Grubun geliri geçen yılki sonuçlara göre %86 artış göstererek 66,2 milyar AED (18,1 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşti. Şirketin nakit dengesi, başta pandemiyle ilgili kısıtlamaların gevşetilmesine bağlı olarak temel iş birimleri ve pazarları genelinde güçlü talep neticesinde geçen yıla göre %30 artışla 25,8 milyar AED (7 milyar ABD Doları) oldu.

Emirates Havayolu Grup Başkanı ve Genel Müdürü Şeyh Ahmed Bin Said Al Maktum yaptığı açıklamada şunları söyledi: ’’Bu yıl, pandemiyle ilgili kısıtlamaların pazarlarımız genelinde gevşetildiği her yerde operasyonlarımızı hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden başlatmaya odaklandık. Faaliyetlerde toparlanma, özellikle yılın ikinci yarısında hız kazandı. Güçlü yolcu talebi geçen yılki eşi benzeri görülmemiş zararımıza kıyasla mali performansımızda çok büyük bir iyileşme sağladı ve güçlü nakit dengemizi pekiştirdik.’’ ’’Dünya pandeminin ikinci yılını geride bırakırken, çalışanlarımızın ve yolcularımızın sağlığı ve güvenliği temel önceliğimiz olmaya devam etti. Emirates ve dnata genelinde, dinamik piyasa koşullarına çevik bir şekilde yanıt verdik ve yolcularımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için yenilikçi ürün ve hizmetleri hayata geçirdik.’’

‘’2021-22, BAE’nin 50. yılını geride bırakması ve BAE’ye global bağlılığı ve ziyareti artıran Expo 2020 Dubai’de tüm dünyaya ev sahipliği yapması açısından da önemli bir yıldı. Emirates Grup olarak Expo’nun başarısına ve BAE’nin jübile etkinliklerine katkıda bulunarak üzerimize düşeni yaptığımız için gururluyuz.”

2021-22’de, Emirates en büyük hissedarı Dubai Hükümeti’nden 3,5 milyar AED (954 milyon ABD Doları) daha sermaye enjeksiyonu aldı ve Grup çeşitli sektör destek programlarından faydalanarak 2021-22’de yaklaşık 0,8 milyar AED yardım aldı.

Emirates ve dnata’nın operasyonlarını artırmasıyla birlikte, daha önce izin verilen veya işten çıkarılan çalışanlar geri çağrılarak yeniden işe alındı ve Grubun yetenek havuzuna takviye yapmak ve gelecek yetkinliklerini güçlendirmek için yeni işe alım kampanyaları yapıldı. Sonuç olarak, Grubun 160’tan fazla milleti temsil eden toplam işgücü %13 artışla 85.219 çalışana ulaştı.

Yazarlar