SON DAKİKA
Tarih : 2018.10.12 16:17:25

Emirates Yılın Ortadoğu ve Afrika Havayolu Seçildi

Dünyanın en büyük uluslararası havayolu şirketi olan Emirates, Airline Economics dergisinin düzenlediği Aviation 100 Ödülleri’nde, ‘Yılın Ortadoğu & Afrika Havayolu’ seçildi. İnsanları ve şehirleri birbirine bağlayan Emirates Havayolu, havacılık alanındaki en öne çıkan kuruluşlar ve son 12 ayda tamamlanan en yenilikçi ve başarılı çalışmalar için verilen Aviation 100 Ödülleri’nde ‘Yılın Ortadoğu & Afrika Havayolu’ seçildi.

Emirates ve finansman ortakları ayrıca, beş Airbus A380’nin kiralama işleminden dolayı, ‘Yılın İnovasyon Çalışması’ ödülünü aldı. Emirates adına, her iki ödülü de Kurumsal Hazine Kıdemli Başkan Yardımcısı Nirmal Govindadas aldı. Aviation 100 ödülleri, endüstrinin tümünde yapılan anket çalışması ve titiz bir editoryal çalışmanın ardından belirleniyor. Emirates’in Aviation 100 ‘Yılın Havayolu’ ödülünü kazanmasında en büyük etkenler, şirketin, finansal performansı, uçak siparişleri, ağ ve filo genişletme kapasitesi oldu.

2017-18 mali yılında, Emirates, gelirini 25,2 milyar ABD dolarına yükselterek ve 2.8 762 milyon ABD doları kar açıklayarak iyi bir performans sergiledi. 58 milyondan fazla yolcu ve 2,6 milyon ton kargo taşıdı. 2017 yılında, Emirates ayrıca 289 milyon tarifeli uçuş yapan yolculara ait kilometre (RPKM) değerine ulaştı. Sürekli olarak ağını genişletti ve günümüzde, flyDubai ile yaptığı yoğun ortak uçuşlar da dahil, kurduğu çeşitli stratejik ortaklıkların yanı sıra, 86 ülke ve bölgede bulunan 160’tan fazla destinasyona uçuş gerçekleştiriyor. Şu anda, kurmuş olduğu ortak uçuş sistemi, yolcularına, 200’den fazla ayrı destinasyona yönelik, birleştirilmiş bir ağdan yararlanma imkânı ve daha fazla seyahat yapma ve bağlantı kurma fırsatı sağlıyor. Şirket, endüstrideki en genç filosu ile harika bir uçuş deneyimi sunarken, yolcu taleplerini yerine getirmeye devam ediyor. Emirates ayrıca, yeni uçaklara yönelik geçen yıl verdiği taahhütlerle de dünyadaki manşetlerde yer almıştı.

Şirket, 2017 Dubai Airshow’da, 2022 yılında teslim alacağı 40 Boeing 787-10 Dreamliner için 15,1 milyar ABD doları değerinde anlaşma yaptığını duyurmuştu. 2018 başında, Emirates, 36 fazladan uçağa yönelik 16 milyar ABD doları fazladan bir yatırımla, Airbus A380 programı konusundaki kararlılığını daha da güçlendirdi. Şirket, Boeing 777 ve A380’in dünyadaki en büyük işletmecisi olmaya devam ediyor ve geçtiğimiz yılda verilen siparişler de Emirates’in, geniş gövdeli uçaklardan oluşan filosunu işletmeye yönelik kararlılığının altını çiziyor.

Yazarlar