SON DAKİKA
Tarih : 2023.03.24 01:05:37

Emirates’ten Ramazan Ayına Özel Yolculuk

Mübarek Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, Emirates, uçakta ve biniş kapılarında oruç tutan yolcular için binlerce iftar yemeği kutusunun yanı sıra Uçak İçi Eğlence Sistemi ice’ da dini içerikli yayınlar, Ramazan dizisi ve dinlenme salonlarında Ramazan ayına özel geleneksel ikramlar ve yemekler sunuyor.

Bedevi geleneklerini onurlandıran İftar Yemeği Kutuları

22 Mart’tan itibaren, seçili Emirates uçuş noktalarına seyahat eden tüm kabin sınıflarındaki yolcular özenle hazırlanmış, besin yönünden dengeli iftar yemeği kutularıyla oruçlarını açacaklar. İftar yemekleri Emirates tarafından Emirati’nin zengin Al Sadu dokumacılığı mirasını temsil eden özel yapım kutularda servis edilecek. Al Sadu, BAE’deki Bedevi kadınlara has geleneksel bir dokuma şeklidir. Özgün geometrik desenlere sahip el yapımı yumuşak mefruşat ve dekoratif aksesuarlarda kullanılır. Aile fertlerinin ve arkadaşların oruçlarını açmak için bir araya geldiği Ramazan ayının sosyal yönünün bir yansıması olarak, Al Sadu dokumacıları eskiden ip eğirmek ve örgü örmek için gruplar halinde toplanır ve aileleriyle ilgili haberleri paylaşır, şarkı söyler ve şiir okurlardı.

İftar yemeği kutularında humus ve zeytinyağlı ıspanak gibi hafif yemekler ve başlangıçlar, Yunan salatası ve tahin soslu karnabahar, falafel sandviçler, makarna salatası, naneli kızarmış patlıcan, zahter çeşnili tavuklu salata ve tahin soslu karnabahar, Arap ekmeğiyle tavuk musakka sandviçlerin yanı sıra geleneksel hurma ve ferahlatıcı laban (yoğurt sos) yer alıyor. İftar vaktinde biniş kapılarında servis edilecek küçük kutularda ise yolcuların oruçlarını konforlu bir şekilde açması için tüm temel şeyler yer alacak. Emirates, iftar kutusunu düzenli sıcak yemek servisine ek olarak sunacak ve yolculara mübarek Ramazan ayı boyunca yemek konusunda sınıfının en iyisini sunmak için menü haftalık olarak yenilenecek.

Kutular, seçili varış noktalarına gerçekleştirilen iftar vaktine denk gelen uçuşlarda, Körfez bölgesine gidiş ve dönüş uçuşlarında ve ayrıca Umre için Ramazan ayında Cidde ve Medine’ye seyahat eden grupların bulunduğu uçuşlarda sunulacak. Yolcular ayrıca Dubai Uluslararası Havalimanı’nda (DXB) ve Suudi Arabistan Krallığı’ndaki çeşitli havalimanlarında kişi başı 5 litreye kadar İslam dininde kutsal sayılan bir şişe Zemzem suyu ile check-in yapabilecekler.

Kaptan pilotlar tarafından İftar vakti anonsu

Emirates, oruçlu Müslüman yolculara en isabetli saatleri sunmak için, uçağın bulunduğu enlem, boylam ve yükseklik bilgilerini kullanarak uçuş sırasında gün doğumu ve gün batımı saatlerine dayalı olarak imsak ve iftar saatlerini hesaplamak üzere özel bir araç kullanmaktadır. Gün batımının ardından iftar saati, uçağın kaptanı tarafından yolculara duyurulmaktadır.

Dinlenme Salonlarında Ramazan ayına özel ikramlar

İftar saatlerinde uçağa biniş için bekleyen oruçlu yolculara ise, çeşitli uçuş noktalarının biniş kapılarında su, meyve suyu, muz ve hurma içeren kutular sunulacak. DXB’deki Emirates dinlenme salonlarında, Ramazan ayı boyunca geleneksel Arap tatlıları, hurma ve kahve ikram edilecek. First ve Business Class lounge’larda sıcak ve soğuk Arap mezelerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra mercimek çorbası, dakous soslu kuzu uzi, kişnişli ve naneli raita, harissa kırmızı biber dip soslu tavuk şiş ve Emirati uzi gibi yemekler servis edilecek. Tatlı olarak ise antep fıstıklı künefe ve baklavalı dondurma, antep fıstıklı parmak baklava, tatlı kajulu kol w shkor ve Arap kahvesi ve hurmalı dondurma sunulacak. Emirates dinlenme salonlarında yolcularına ibadet için huzurlu bir ortam sunmayı amaçlayan özel mescit ve abdest noktaları da bulunuyor.

Ice platformunda Ramazan ayına özel içerikler

Mart ve Nisan ayları boyunca, Emirates’in uçak içi eğlence platformu ice, Hadeeth Al Emam Al Tayeb, Nawafez Aala Al Hayat, Qu’ran Mubeen, Deen Al Tasamoh, Meythaq Al Hayat, Mahe Ramadan (Urduca), Ramadan Ki Fazilat (Urduca), Noor E Ramzan (Urduca) ve Niyamat – E – Ramadan (Urduca) dâhil özel dini içerikler sunacak. Yolcular ayrıca ice üzerinden Kur’an-ı Kerim’e de ulaşılabilecekler.

Al Wade' Mustaqer – 2. Sezon, Nasiby Wa Qesmetek – 4. Sezon, Tahqiq, Rivo, 25 Soual ve Fil Sayara gibi popüler Ramazan yapımları ve dizileri de ice üzerinde yayınlanacak. ice’ın çeşitli içerikleri arasında film, dizi, podcast ve müzik içeren 742 Arapça kanalın da aralarında bulunduğu 5000’den fazla seç-izle eğlence kanalı bulunuyor.

Emirates personeli için Ramazan Farkındalık Eğitimi

Emirates Dubai’de ve uçuş ağı genelinde, kabin ve yer ekiplerine Ramazan ayı için özel farkındalık eğitimleri veriyor. Yolculara seyahat süresince tüm temas noktalarında en üst düzeyde hizmet sunabilmeleri için, ekiplere özel eğitim kaynakları sağlanmıştır. Böylelikle, mübarek Ramazan ayını anlamaları, bu ayın kültürel öneminin ve nüanslarının farkında olmaları ve Müslümanların belirli ibadetlerini bilmeleri amaçlanmaktadır.

Yazarlar