SON DAKİKA
Tarih : 2021.11.25 14:09:19

Emirates ve GE Havacılık, Uçuşu Programını Onayladı

Emirates ve GE Havacılık, GE90 motorlu Emirates Boeing 777-300ER uçağının 2022 sonuna kadar %100 Sürdürülebilir Uçak Yakıtı (SAF) kullanarak test uçuşu gerçekleştireceği bir program geliştirmek üzere Mutabakat Anlaşması imzaladılar. Halihazırda, kullanım için onaylanan SAF, petrol bazlı JET A veya Jet A-1 yakıtı ile bir SAF bileşeninin birleşimi olup azami karıştırma limiti %50'dir.

GE'nin yakıt uzmanlarından biri, konvansiyonel uçak yakıtıyla karıştırmayı gerektirmeyen %100 SAF kullanımını destekleyen standart sektör spesifikasyonları oluşturmak amacıyla uluslararası bir çalışma koluna başkanlık ediyor. Emirates ve GE Havacılık için kilometre taşı niteliğinde bir iş birliği olan %100 SAF test uçuşunun, alternatif kaynaklardan elde edilen uçak yakıtının kullanıldığı geniş gövdeli ticari uçakların herhangi bir operasyonel sorun olmadan petrol bazlı yakıtlara göre yaşam döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını nasıl azaltabileceğini göstermesi bekleniyor. Bu tatbikat uçuşu ayrıca sektörün SAF kullanımını artırmaya çalıştığı bu dönemde her iki firmanın CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik daha geniş çaplı çalışmalarını da destekliyor.

Emirates, araştırma tipi ruhsat onayı almak için düzenleyici kurumlarla yakın temas halinde çalışacak ve ayrıca tedarik ve teslimat lojistiğiyle ilgili SAF tedarikçileriyle yakın temas halinde çalışmanın yanı sıra, uçuş öncesi ve sonrası gereksinimler için uçak gövdesi, Yardımcı Güç Ünitesi (APU) ve Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM'ler) ile koordinasyon halinde olacak. Emirates Havayolu Operasyon Direktörü Adel Al Redha yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Emirates olarak CO2 emisyonlarının en aza indirilmesine yardımcı olan inisiyatifleri desteklemek için kararlılıkla çalışıyoruz ve halihazırda yakıt verimliliği ve tasarrufunun yanı sıra farklı faaliyet alanlarımızda operasyonel gelişmeler açısından büyük atılımlar gerçekleştirdik. GE Havacılık ile imzaladığımız anlaşma sektörün net sıfır emisyonlarla ilgili kolektif taahhüdündeki ilerlemeyi destekleyecek ve Emirates olarak bu yakın iş birliğini sürdürmek için sabırsızlanıyoruz. Test uçuşuna hazırlanmak için GE Havacılık ile yaptığımız iş ortaklığı, %100 SAF ile yapılan uçuşlar için güvenlik sertifikası almaya yönelik önemli bir adım olacak."

GE Havacılık, yolcu desteğine ek olarak motorların performans spesifikasyonlarını karşılayacağını teyit etmek için gerekli teknik incelemeleri tamamlayacak ve gerektiğinde her türlü uçuş öncesi ve sonrası yönergeleri sunacaktır. GE havacılık Başkanı ve CEO'su John S. Slattery şunları söyledi: "GE Havacılık olarak, halihazırda kullanımda olan filo ve geleceğin uçuş dünyası için teknolojiler geliştirmek de dahil olmak üzere, ticari havacılıktan kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmek için kararlılıkla çalışıyoruz. Emirates ile yaptığımız bu iş birliği, dünya çapında %100 SAF'yi standart hale getirmeye yönelik çalışmalarımız açısından kilit öneme sahiptir. Bu kapsamda, SAF'nin havacılık sektörünün karbon salımını azaltma çalışmalarını genişletmek için önemli bir fırsat yakalayabiliriz."

Emirates uzun bir süredir SAF sektörünün gelişimini teşvik edecek sektör ve kamu çalışmalarını desteklemekte ve SAF'nin kullanıma sunulmasına katkıda bulunacak inisiyatiflere düzenli katılım göstermektedir. Emirates, SAF ile yaptığı ilk uçuşunu, 2017 yılında Chicago O'Hare Havalimanı'ndan gerçekleştirilmiştir. Emirates, SAF ile çalışan ilk A380'ini Aralık 2020'de teslim almış ve ayrıca aynı yılın başlarında Swedavia Biyoyakıt Teşvik Programı'nın desteğiyle Stockholm'den yaptığı uçuşlarda 32 ton SAF taşımıştır. Oslo'dan yapılan uçuşlarda da Norveç hükümetinin SAF talimatı politikası kapsamında SAF kullanılmaya başlanmıştır. Havayolu ayrıca karbon nötr uçuşa giden yolun bir parçası olarak SAF'ye geçişi desteklemek için Dünya Ekonomik Forumu tarafından kurulan “Yarınlar İçin Temiz Gökyüzü” (Clean Skies for Tomorrow) koalisyonu üyesidir.

Yazarlar