SON DAKİKA
Tarih : 2022.11.23 14:43:14

Emirates ve IATA, Pilot Eğitimi İçin Sektöre Öncülük Ediyor

Bir uçak kokpiti, pilotların tüm dikkatlerini vermelerini ve teknolojinin de yardımıyla bilinçli kararlar almalarını gerektiren karmaşık, zorlu ve riskli ortamdır. Havayolu seyahatindeki artan talep ve operasyonların genişlemesi, global olarak her gün, her uçuşta, her rotada milyonlarca yolcu ve mürettebatın güvenliğinden sorumlu oldukları için pilot eğitimleri giderek önem kazanıyor. Havacılık endüstrisi, iş gücünü yüksek performans için eğitmek üzere en son ve en iyi uygulamaları şimdi her zamankinden daha fazla kullanmak zorunda. Emirates ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) türünün ilk örneği olan bir forumda bir araya gelerek havacılık sektörü için pilot eğitimi ve uçuş güvenliği üzerine bir çalıştay düzenledi.

IATA iş birliğiyle Emirates'in Uçuş Operasyonları Eğitim Departmanı tarafından düzenlenen Kanıta Dayalı Eğitim - Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme Çalıştayı, Ekim ayında Dubai'deki Emirates Havacılık Koleji’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Lufthansa, Singapore Airlines, Iceland Air, UAE Presidential Flight, Etihad, flydubai, Air Arabia ve Indigo gibi havayolu şirketlerinin eğitim uzmanlarının yanı sıra BAE Sivil Havacılık Otoritesi (GCAA) ve İrlanda Havacılık Otoritesi gibi sivil havacılık otoriteleri de katıldı. Uçak üreticileri Airbus ve Boeing'in yanı sıra Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) ve Emirates Uçuş Eğitim Akademisi (EFTA) ve CAE gibi eğitim kuruluşları da etkinlikteki yerlerini aldılar. Tüm gün boyunca konuşmaların ve sunumların yapıldığı çalıştayda sektörden katılımcılar bir araya gelerek kanıta dayalı eğitim (EBT) ve yetkinlik temelli eğitim ve değerlendirme programlarının geliştirilmesi, uygulanması ve etkili bir şekilde yürütülmesiyle ilgili olarak karşılaşılan zorlukları ve alandaki en iyi uygulamaları paylaştılar.

Çalıştayda Emirates Uçuş Eğitimi Başkan Yardımcısı Kaptan Pilot Bader Al Marzooqi, İnsan Faktörleri Müdürü Dr. Nicklas Dahlstrom, Boeing Eğitim Müdürü Kaptan Pilot David Swarbrick ve Uçuş Eğitimi Standartları Müdürü Kaptan Pilot Stephen Mercer konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğe katılan diğer konuşmacılar arasında ise IATA Emniyet ve Uçuş Operasyonları Bölümü Eğitim ve Lisanslama Sorumlusu Kaptan Pilot Yann Renier, flydubai Sorumlu Uçuş Eğitmeni Kaptan Pilot Jason Alves, Airbus Dünya Çapında Eğitim Başkan Yardımcısı Kaptan Pilot Olivier Mazzoleni, Boeing Global Hizmetler Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme Programı Lideri Kaptan Pilot Graham McNally, Lufthansa A380 Eğitimlerinden Sorumlu Kaptan Pilot Richard Lenz ve CAE Eğitimi Sorumlusu Kaptan Pilot Chris Ranganathan gibi isimler yer aldı. Emirates Uçuş Eğitimi Başkan Yardımcısı Bader Al Marzooqi, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Forum, pilot eğitim programlarının verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması amacı ile havacılık sektöründeki kilit paydaşların yürüttükleri iş birliği ve ortaklığın en iyi örneklerinden biri oldu. Kanıta dayalı eğitim programlarının uygulanmasını olumlu yönde etkileyen gerçek dünyaya ve uygulanabilir çözümlere yol açacak kritik öngörüleri, bilgileri ve en iyi uygulamaları paylaştık. Forum, sektörden isimlerin bir araya gelerek pilot eğitiminde sık sık karşılaşılan zorlukları ele almaları için müthiş bir platform sundu. IATA'ya, katılımcılara ve foruma katkıda bulunan herkese sonsuz destekleri için teşekkür ediyoruz.”

IATA Emniyet ve Uçuş Operasyonları Bölümü Eğitim ve Lisanslama Sorumlusu Kaptan Pilot Yann Renier, şunları söyledi: “Emirates Uçuş Eğitimi Departmanı, Kanıta Dayalı Eğitimi de kapsayan yetkinlik temelli eğitim yaklaşımını ele almak üzere havayolu şirketlerini, eğitim kuruluşlarını ve uçak üreticilerini temsilen 40'tan fazla eğitim sorumlusunun yer aldığı bir Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme (CBTA) çalıştayı düzenledi. Etkinlik, Yetkinlik Temelli Eğitim ve Değerlendirme alanındaki en son gelişmelerin ele alınmasını ve sektörün bu yaklaşımı uygularken karşılaştıkları temel zorlukların belirlenerek çalıştaya online olarak katılan 80 katılımcıyla paylaşılmasını sağladı. Dubai'de ve sanal platformda yanımızda olan tüm katılımcılara teşekkür etmek istiyorum. Operasyonlar için yeni bir sayfa niteliğindeki bu çalıştayın ileride de devam edeceğinden eminim.”

GCAA Uçuş Operasyonları Müfettişi Sham Suddin Bin Khalid, ise şunları söyledi “Emirates çalıştayında, havacılık emniyeti doğrultusunda pilotlarımızı en iyi şekilde nasıl eğitebileceğimizi düşünme ve konuşma imkanı bulduk. Havayolu şirketleri, uçak üreticileri ve eğitim kuruluşları gibi paydaşlar arasındaki bilgi ve veri paylaşımını izlemek oldukça ilham verici bir deneyim oldu. Bu diyalog ve iş birliğinin önümüzdeki yıllarda da devam ederek pilot yetkinliklerini geliştirme vizyonuna katkıda bulunmasını ve sektör genelinde emniyeti artırmasını umuyoruz.”

Yazarlar