SON DAKİKA
Tarih : 2024.04.18 15:23:10

Endonezya’da Yanardağ Patladı, Havalimanı Kapatıldı

Endonezya'nın kuzeyindeki Ruang Yanardağı'ndaki volkanik patlama nedeniyle, Manado kentindeki Sam Ratulangi Havalimanı geçici olarak kapatıldı. Endonezya'nın kuzeyinde bulunan Ruang Yanardağı'ndaki volkanik patlama nedeniyle Manado kentindeki Sam Ratulangi Havalimanı yetkilisi Maya Damayanti konuya ilişkin açıklama yaptı. Damayanti, dün Ruang Yanardağı'nda yaşanan volkanik patlama sebebiyle havalimanının geçici olarak kapatıldığını ve 15 uçuşun ertelendiğini belirtti.

11 binden fazla kişi tahliye edildi

Endonezya Ulusal Afet Merkezi (BPBD) Sözcüsü Abdul Muhari, patlamanın ardından bölgeden 11 binden fazla kişinin tahliye edildiğini ve 29 Nisan'a kadar "acil durum" ilan edildiğini duyurmuştu. Endonezya Volkanoloji ve Jeolojik Afet Merkezi ise son 24 saat içinde en az 5 büyük patlama meydana geldiğini açıklamıştı.

Yetkililer, volkan uyarısını en yüksek seviye olan 5'e yükseltmiş ve tsunami uyarısında bulunarak bölge sakinlerine ve turistlere dikkatli olmalarını, yanardağın çevresindeki 6 kilometrelik alana girmekten kaçınmalarını tavsiye etmişti.

Yazarlar