SON DAKİKA
Tarih : 2018.10.30 15:07:44

Endonezya’daki Uçak Kazasının Görüntüleri Çıktı

Endonezya'nın Jakarta adası yakınlarında meydana gelen uçak kazasına ilişkin kaza anı görüntüleri ortaya çıktı. 188 kişiyi taşıyan Endonezya'nın Lion Air Havayollarına ait uçak, Türkiye saati ile gee 02:30 sularında Jakarta açıklarında irtifa kaybederek sulara gömülmüştü. Kazanın hemen sonrasında olay yerine gelen ekipler kurtarma çalışmalarını sürdürürken, kaza anına ilişkin görüntü ortaya çıktı.

Uçak içinden görüntü 188 kişiyi taşıyan uçak teknik bir arıza ve hava koşulları nedeniyle irtifa kaybetmeye başladı. Hızla irtifasını yitiren uçak, kontrolden çıktı. Pilotlar uçağı düz tutmakta güçlük çekti. Bu sırada kabin basıncında değişiklik meydana geldi, oksijen maskeleri açıldı. Yolcular oksijen maskelerini yüzlerine takarken dehşet anları devam etti. Uçak hızla alçalırken yolcular çığlık atmaya başladı. Şehadet getirdiler Yolcular tekbir ve şehadetler eşliğinde korkuyla bağırdı.

Görüntüden bir an için pencerenin gözükmesi sırasında yere olan mesafe açıkça görülebilirken, görüntülerin kazadan yalnızca birkaç dakika önce çekildiği beliritiliyor. Korkunç kaza Pangkal Pinang seferini yapan Lion Air havayolu şirketine ait uçağın Boeing 737 Max 8 modeli olduğu belirtildi. Kalktıktan 13 dakika sonra düşen uçak okyanusa 18 km açıklıkta düştü. Uçakta kaza anında 181'i yolcu 7'si mürettebat 188 kişinin bulunduğu belirtilirdken Endonezya makamları kazaya ilişkin bilanço vermekten çekiniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Lion Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Edward Sirait, uçağın düşmesiyle ilgili "Şu anda herhangi bir açıklama yapamayız. Bütün bilgileri ve verileri toplamaya çalışıyoruz" dedi. Ülkenin ulaşım güvenliği kurulu başkanı Soerjanto Tjahjono ise "Bu sabah enkazı ya da uçağın gövdesini bulmayı umuyoruz" dedi. Uzmanlar uçağın kara kutusunu da bulmayı hedefliyor. Endonezya Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Muhammed Syaugi, Salı sabahı itibariyle bazı beden parçalarının bulunduğunu, 10 ceset torbasına doldurulan parçaların kimlik tespiti için Cakarta'ya gönderildiğini duyurdu. Denizde bulunan ayakkabı, cüzdan ve uçak parçaları gibi nesneler de 14 ayrı torba ile başkente götürüldü. İlk veriler, kazadan kurtulan olmadığına işaret ediyor. JT-610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçakta 178 yetişkin, 1'i çocuk, 2 bebek, 2 pilot ve 5 de kabin görevlisi vardı. Yaşanan teknik sorun neydi? Ağustos ayından itibaren faaliyette olan uçağın neden düştüğüne dair resmi bir açıklama henüz yapılmasa da BBC'nin ulaştığı teknik günlüklere göre uçağın aygıtlarından birinde bir önceki gün sorun yaşandı.

Teknik günlüğe, Pazar günü Bali'den Cakarta'ya gerçekleşen uçuşta bir aygıtın 'güvenilmez' olduğu notu düşüldü; pilotun aygıtı ikinci kaptana teslim ettiği belirtildi. BBC, açıklama için Lion Air havayolu şirketine ulaşmayı başaramadı. BBC'nin düşen uçağın bir önceki uçuşuna dair ele geçirdiği teknik notlara göre hava hızını gösteren aygıt güven telkin etmiyordu, birinci ve ikinci kaptanın cihazlarında irtifaya dair rakamlar değişiklik gösteriyordu. Uçuş ekibi, buna rağmen uçuşa devam etmeye karar verdi ve Cakarta'ya güvenli bir şekilde indi.

Havayolunun başında bulunan Edward Sirait, daha önce yaptığı bir açıklamada, uçağın Bali'de bulunan Denpasar'dan Cakarta'ya uçarken 'belirlenemeyen bir teknik arıza' yaşadığını, ancak bunun çözüldüğünü söylemişti. Sirait, "Eğer uçak bozulmuş olsaydı Denpasar'dan uçuşuna izin almak mümkün olmazdı. Ekibin raporunu aldıktan sonra sorunu anında çözdük" dedi. Lion Air daha önce uçuş güvenliğiyle ilgili sorunlar yaşamış, 2016 yılına kadar Avrupa hava sahasına uçuşu yasaklanmıştı.

Yazarlar