SON DAKİKA
Tarih : 2019.08.27 16:29:14

Erdoğan İle Putin O Uçağı İnceledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "ANA" ile saat 11.50'de Rusya'nın başkenti Moskova'ya ulaştı. İki lider bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Moskova dışındaki Jukovski kentinde düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılışına katılan Erdoğan liderliğindeki Türk heyeti, ABD'nin F-35 kararı sonrası Rusya tarafından Türkiye'ye teklif edilen Su-57 uçağını inceledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova’daki Jukovski Uluslararası Havalimanı’nda Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile diğer ilgililer tarafından karşılandı. Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Moskova’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın Açılış Töreni’ne katıldı. İki lider basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında Putin, iş birliği ve ortaklıklara değindi. Putin, “Bu fuara geleneksel olarak pek çok yabancı ülke katılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti bu yılki fuarın ana partneri. Geliştirdiğimiz en yeni projelerimizi görme fırsatı bulacaksınız. Fuarın hazırlanmasına emeği geçen herkese şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bütün katılımcılara başarılar diliyorum” dedi.

“İHA ÜRETİMİNDE BÜYÜK MESAFE ALDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Havalimanlarımız Avrupa’nın en çok yolcu ağırlayan havalimanları arasında yer alıyor. İstanbul Havalimanı’nın ilk aşamasını yürürlüğe soktuk. Savunma ve havacılıkta söz sahibi bir ülke haline geliyoruz. İHA ve SİHA’ların üretiminde büyük mesafe aldık. Rusya’dan ülkemize gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyoruz. Bu yıl yaklaşık 6 milyon turistin ülkemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar doları geçti, hedefimiz 100 milyar dolar” açıklamasını yaptı.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEKLER

Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Jukovski Uluslararası Havaalanı’nda gerçekleştirecekleri baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yazarlar