SON DAKİKA
Tarih : 2023.04.07 15:16:42

Esenboğa Havalimanı’nda Ulaşım Krizi: ABB Otobüsleri Havalimanına Sokulmadı

Ankara Büyükşehir Belediyesi otobüslerinin Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Esenboğa Havalimanı'na alınmadığı ortaya çıktı. Havalimanına yolcu taşımacılığı yapan özel BelkoAir firmasının ihale süresinin dolmasına rağmen yüzde 50 daha ucuz ücretle taşımacılık yapan EGO’nun havalimanına giriş izni olmadığı öne sürülerek engellendi.

Mağdur olan yurttaş ise yürüyerek havalimanına ulaşmaya çalışıyor. Belediye tarafından yapılan girişimlerin ardından ulaşım krizinin kısmen çözüldüğü duyuruldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent merkezi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Esenboğa Havalimanı arasında ulaşımı sağlayan BelkoAir firmasının ihale süresinin dolması ve hizmet vermeyecek olması nedeniyle hızla harekete geçti. EGO Genel Müdürlüğü, 5 Nisan (dün) gece saatleri itibarıyla AŞTİ-15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı-Havalimanı güzergâhında 442 hat numaralı otobüslerle yaklaşık yüzde 50 uygun ücretle 20 liraya hizmet vermeye başladı.

YURTTAŞ MAĞDUR OLUYOR

Süreç devam ederken, EGO’nun mevzuat açısından hiçbir engeli olmamasına rağmen yurttaşın iniş-biniş noktalarının belli olması ve kaos yaşanmaması adına yer tahsisi talepli resmi yazılarına, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü cevap vermedi. Yüzde 50 daha ucuz ücretle taşımacılık yapan EGO araçlarının seferleri, havalimanına giriş izni olmadığı öne sürülerek engellendi. Mağdur olan yurttaş ise yürüyerek havalimanına ulaşmaya çalışıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, Ankara halkının mağdur olmaması adına sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve BelkoAir’in kanunsuz taşımacılığını sonlandıracaklarını belirtti. Yurttaşlar şikâyetlerini DHMİ Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğüne 0312 398 00 00? (35 Hat) numaralı telefondan bildirebiliyor.

Yazarlar