SON DAKİKA
Tarih : 2022.06.16 13:00:16

Ethem Baran 189 Kişilik Uçakta Tek Başına Uçtu

Ağrı uçağının pistteki sorun nedeniyle Erzurum'a inmesinin ardından yolcular otobüslerle yola devam etti. Yazar Ethem Baran ise Ankara'ya dönüş kararı alınca, 189 kişilik uçakta tek başına uçtu. Ankara'dan kitaplarını imzalamak için AnadoluJet'in tarifeli seferiyle Ağrı'ya uçan ödüllü yazar Ethem Baran, pistteki sorun nedeniyle uçağın Erzurum Havalimanı'na inmesinden sonra ilginç bir uçuş deneyimi yaşadı.

Diğer yolcular kara yoluyla Ağrı'ya götürülürken, Ankara'ya dönüş kararı alan Baran 189 kişilik uçakta tek başına yolculuk yaptı. AnadoluJet'in önceki gün TK7094 sefer sayılı Ankara-Ağrı uçuşunu yapan TC-SBN tescilli Boeing 737-800 tipi uçağı Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı'nın pistinde yaşanan sorun nedeniyle saat 20.30 sıralarında Erzurum Havalimanı'na iniş yaptı. Terminale alınan yolculara Ağrı'ya kara yoluyla gidecekleri bildirildi. Yolcular arasında yer alan yazar Ethem Baran Ağrı'da aynı gün akşam yapılacağı duyurulan imza günü ve okur söyleşisini kaçıracağı için Ankara'ya dönüş kararı aldı. Baran'ın havacılık açısından ilginç olan uçuşu da bu kararıyla başladı. Talebini yetkililere ileten Ethem Baran için Ankara'ya bilet düzenlendi. Erzurum'dan 21.30 sıralarında havalanan 189 koltuk kapasiteli Ankara uçağının tek yolcusu Ethem Baran oldu.

TK4375 koduyla Erzurum-Ankara seferini yapan AnadoluJet uçağı, tek yolcusuyla 22.54'te Esenboğa Havalimanı'na indi. DHA'nın aktardığına göre Baran, "İmza günleri için sık sık seyahat ediyorum. Ağrı'da da bir imza günü ve okur söyleşisi ayarlandı. İlk olarak 3 Haziran günü uçuşumuz vardı. Ancak bir gün öncesinden uçuşun iptal edildiği bildirildi. 6 Haziran'a uçuş alındı. Bu kez uçağa bindik ve yarım saat uçakta bekledik. Ancak Ağrı Havalimanı'nda pistte çatlak olduğu gerekçesiyle uçuşun iptal edildiği bildirildi. Uçaktan yolcular indirildi. Uçuş bu kez 13 Haziran'a ertelendi. Esenboğa Havalimanı'na gittiğimizde uçağımız 50 dakika gecikmeli kalktı. Ağrı hava sahasına geldiğimizde havalimanında pistte sorun olduğu gerekçesiyle bir süre uçak havada turladı. 15 dakika sonra ise pilot anons yaparak Ağrı'ya inemeyeceklerini ve Erzurum'a iniş yapacaklarını bildirdi. 20.30'da Erzurum'a indik. Terminale alındık ve bize kara yoluyla Ağrı'ya ulaşma imkanının sağlanacağı söylendi. Bu durumda Ağrı'ya gidiş gerekçem ortadan kalktığı için Ankara'ya geri dönmeye karar verdim" dedi.

'TEK YOLCU OLDUĞUMU ANLADIĞIMDA ÇOK ŞAŞIRDIM'

Ankara'ya dönüş yapabilmesi için görevlilerin biletini düzenlediklerini söyleyerek işlemlerinin yapıldığını aktaran Ethem Baran, aynı uçağa alındığını belirterek, "Uçakta tek yolcu olduğumu anladığımda çok şaşırdım. Hem pilotlar hem de kabin ekipleri beni çok iyi karşıladılar. Sohbet ederek Ankara'ya döndük" diye konuştu.

'BİR YAZI MALZEMESİ DAHA ÇIKTI'

Ağrı'da imza gününü kaçıran yazar Ethem Baran, yanında bulunan kitaplarını uçuş ekibi için imzalayarak hediye etti. Baran, "Öyküye dönüştürebileceğim bir yazı malzemesi daha ortaya çıktı. Yanımda olan kitaplardan kabin ekibine imzalayıp verdim. Neticede Ağrı'da kitap imzalayamadık ancak uçakta kabin ekiplerine imzalama imkânımız oldu" ifadelerini kullandı.

Yazarlar