SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.03 18:38:10

Etihad Havayolları, A350F Kargo Uçağı ile Kargo Operasyonlarını Büyütüyor

Etihad Airways, Singapur Airshow'da daha önce duyurduğu taahhüdünün ardından Airbus ile 7 yeni nesil A350F kargo uçağı siparişini kesinleştirdi. Bu gelişmeyle birlikte Etihad, piyasada bulunan en verimli kargo uçaklarını kullanarak kargo kapasitesini artıracak. 5 tanesi teslim edilmiş olan A350-1000 siparişinden sonra BAE'nin ulusal taşıyıcısının bu yeni A350F siparişi, havayolunun Airbus ile ilişkisini daha da güçlendiriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Etihad Havacılık Grubu CEO'su Tony Douglas, şunları söyledi: “Dünyanın en genç ve en sürdürülebilir filolarından birini inşa ederken, A350F'yi filomuza ekleyerek Airbus ile uzun vadeli ortaklığımızı daha da güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu ek kargo kapasitesi sayesinde, Etihad Kargo benzeri görülmemiş bir büyüme sağlayacak. Airbus, yolcu filomuzdaki A350-1000 ile paralel olarak 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma taahhüdümüzü destekleyen, dikkat çekici, yakıt açısından verimli bir uçak geliştirdi.”

Airbus International Ticaret Direktörü ve Başkanı Christian Scherer ise konuyla ilgili şunları paylaştı: “Yakın zamanda A350 yolcu hizmetlerini tanıtan ve oyunun kurallarını değiştiren kargo uçağı versiyonu A350F ile Airbus, Etihad Havayolları ile uzun süredir devam eden ortaklığını genişletmekten mutluluk duyuyor. Bu yeni nesil büyük kargo uçağı; çevresel etkiyi azaltırken, aynı zamanda operasyonel verimliliği artırarak menzil, yakıt verimliliği ve CO₂ tasarrufu açısından benzeri görülmemiş ve eşsiz faydalar sağlıyor.”

Etihad ile Airbus ayrıca, Ortadoğu'da bir A350 filosu için ilk Airbus FHS sözleşmesi özelliğine sahip anlaşmayı da imzaladı. Bu uzun vadeli anlaşma Airbus’ın Uçuş Saati Hizmetleri (FHS) için A350 filosunun tamamını desteklemeyi, uçak performansını korumayı ve güvenilirliği optimize etmeyi kapsıyor. Ayrıca Etihad, Airbus'ın Skywise Sağlık İzleme özelliğini de tercih ederek, havayolunun uçak datalarının gerçek zamanlı yönetimine ve sorun gidermeye erişmesine olanak tanıyarak, zamandan tasarruf sağlıyor ve plansız bakım maliyetlerini azaltıyor.

Yazarlar