SON DAKİKA
Tarih : 2023.11.17 15:27:52

Etiyopya Havayolları, Dubai Airshow’da Boeing İle Anlaşma İmzaladı

Etiyopya Havayolları, havacılık devi Boeing ile çığır açan bir anlaşma imzalayarak Afrika tarihinin en büyük uçak alımına imza attı. Vizyon 2035 stratejisi kapsamında stratejik bir genişlemeye giden havayolu, Dubai Airshow sırasında 67 jete kadar bir sözleşme imzaladı.

Etiyopya Havayolları, havacılık devi Boeing ile çığır açan bir anlaşma imzalayarak Afrika tarihinin en büyük uçak alımına imza attı. Vizyon 2035 stratejisi kapsamında stratejik bir genişlemeye giden havayolu, Dubai Airshow sırasında 67 jete kadar bir sözleşme imzaladı. Bu anlaşma, havayolunun büyüme planlarında önemli bir sıçramayı temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda yolcu deneyimini ve operasyonel verimliliği artırma konusundaki kararlılığının da altını çiziyor. Sipariş, 11 Boeing 787-900 Dreamliner ve 20 Boeing 737 MAX uçağını içeriyor ve önümüzdeki üç yıl içinde ek 36 jet için bir seçenek sunuyor.

Satın alma, Etiyopya Havayolları'nın 2035 yılına kadar yıllık gelirini 25 milyar dolara çıkarmayı ve 67 milyon yolcu taşımayı hedeflediği için filosunu 100 uçak daha artırmaya yönelik daha geniş planının bir parçası. Etiyopya Havayolları Grubu Ticari Direktörü Lema Yadecha, bu hamlenin iddialı Vizyon 2035 stratejileriyle sorunsuz bir şekilde uyumlu olduğunu doğruladı. Havayolunun büyüme hedefleri agresif olmakla birlikte Afrika'da genişleyen havacılık pazarına ve havayolunun bu pazardaki rolüne duyulan güveni yansıtıyor. Etiyopya Havayolları, yeni uçakların yanı sıra mevcut 787 Dreamliner filosu için kabin modifikasyon hizmetlerine de başlayacak.

Boeing ve Adient Aerospace ile ortaklaşa yürütülen yenileme çalışmaları kapsamında, gelişmiş uçak içi eğlence sistemleri ve yatabilen business sınıfı koltuklar da dahil olmak üzere gelişmiş oturma düzenleri sunulacak. Boeing anlaşmasına ek olarak, Etiyopya Havayolları Airbus ile 11 uçak için daha anlaşma yaparak filosunu daha da çeşitlendirdi ve Afrika'da lider bir taşıyıcı olarak konumunu güçlendirdi. Hem filo hem de kabin hizmetlerinde yapılan iyileştirmeler, Etiyopya Havayolları'nın yolcularının uçuş deneyimini önemli ölçüde geliştirirken, daha fazla yakıt verimliliği ve daha az gürültü kirliliği sağlayacak.

Yazarlar