SON DAKİKA
Tarih : 2023.09.04 23:57:46

FedEx’ten, İGA İstanbul Havalimanı’nda Yeni Tesis Kıtaları Birbirine Bağlayacak

İGA İstanbul Havalimanı ile FedEx Express Avrupa arasında yeni küresel hava taşımacılık tesisinin inşası için anlaşma imzalandı. İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu: “Havalimanı’mız yalnızca yolcular değil, kargo ve lojistik sektörü için de stratejik bir aktarma merkezi. Bu yeni tesis; İGA İstanbul Havalimanı’nın itibarı ile birlikte küresel bir merkez olma kararlılığını da pekiştirecek.”

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı, FedEx Corp. bünyesindeki ‘dünyanın en büyük ekspres taşımacılık şirketi’ FedEx Express Avrupa’nın yeni ‘küresel hava taşımacılık tesisi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Asya ve Afrika arasındaki bağlantıyı sağlayan bir stratejik ulaşım ve nakliyat merkezi olan İGA İstanbul Havalimanı’ndaki yeni tesisi sayesinde FedEx Express Avrupa; üç kıtadaki operasyonlarını birbirine bağlayacağını açıkladı. Gelişmiş altyapısı, erişilebilirliği, teknolojik olanakları ve konumu aracılığıyla, yolcu, kargo ve lojistik trafiğinde küresel bir merkez hâline gelen İGA İstanbul Havalimanı ile FedEx Express Avrupa arasında imzalanan anlaşmaya göre, küresel hava taşımacılık tesisinin 2024 yılının Kasım ayında tamamlanması hedefleniyor.

Yolcu sayısında Avrupa’nın ‘en yoğun’, dünyanın ‘ikinci en yoğun’ havalimanı olan İGA İstanbul Havalimanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun açıkladığı verilere göre kargo trafiğinde Avrupa’nın en iyi 10 havalimanı arasında birinci sırada. İGA İstanbul Havalimanı Kargo Şehri ve Lojistik Merkezi’nde toplam 1,4 milyon m2’lik alan, 195 bin m2 geçici depolama alanı ve 10.800 m2 serbest depo tesisi bulunuyor. Bölgede faaliyet gösteren Turkish Cargo, PTT UPİM, MNG, DHL Express, UPS, Çelebi Kargo, Havaş Kargo, S Sistem olmak üzere 8 geçici depo, Fevzi Gandur, Ünsped, Barsan ve DHL Global olmak üzere 4 serbest depo yer alıyor. FedEx Express Avrupa’nın da katılımıyla İGA İstanbul Havalimanı Kargo Şehri ve Lojistik Merkezi’ndeki kargo şirketlerinin sayısı 19’a yükselecek.

İGA İstanbul Havalimanı’nın tüm faz yatırımlarının tamamlanmasıyla Türkiye’nin Gayrisafi Millî Hasılası’nın yüzde 5’ini karşılayacak bir ekosistem yaratacağını ve millî ekonomimize katma değer sağlayan çalışmalarına her gün yenilerini eklemeye devam edeceğini vurgulayan İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu anlaşma hakkında şu ifadeleri kullandı: “Kargo nakliyesi endüstrisinde lider bir kurum olan FedEx ile yaptığımız bu iş birliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. FedEx’in yeni küresel hava kargo tesisi için Havalimanı’mızı seçmesi, İGA İstanbul Havalimanı’nın yalnızca yolcular için değil, aynı zamanda kargo ve lojistik sektörü için de stratejik bir aktarma merkezi olduğunu gösteriyor. Bu yeni tesisin; İGA İstanbul Havalimanı’nın hem itibarını hem de küresel bir merkez ve dünyaya açılan bir kapı olma yönündeki kararlılığını daha da pekiştireceğinden eminiz.”

Önde gelen kıtalar arası ticaret rotalarında müşterilerine destek sunmak için yeni tesisini kullanacağı açıklanan FedEx Express Avrupa, böylece İGA İstanbul Havalimanı’ndaki varlığını da güçlendirecek. FedEx Express Güneydoğu Avrupa, İsrail ve Türkiye Operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Eser Sezek konu hakkında şunları söyledi: “İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirdiğimiz büyümeden dolayı çok heyecanlıyız. Böylece, bu stratejik konumda daha sağlam bir zemine sahip olacağız ve kıtalararası ticaret yapan müşteriler için yeni büyüme fırsatlarının önünü açacağız. Bu girişim aynı zamanda, önemli bir kargo ve lojistik aktörü olarak güçlenmeye devam eden Türkiye’deki işimize ve müşterilerimize olan güçlü ve sürekli bağlılığımızın da bir göstergesi.”

Tesiste, FedEx filosu için 3 park alanı, 32 minibüslük alan ve 7 kamyon kapısı yer alacak. Tesisin barındırdığı gelişmiş teknoloji sayesinde tesiste, saatte 3 bin parça elleçlenebilecek.

Yazarlar