SON DAKİKA
Tarih : 2020.06.30 14:13:31

Frankurt Havalimanı Test Merkezini Açtı! Ücretler Belli Oldu

Türkiye'de de havaalanlarına test merkezleri kurma hazırlıkları sürerken Almanya'nın en büyük havalimanında ilk test merkezi açıldı. Test ücretleri de açıklandı. Almanya, en büyük havalimanı olan Frankfurt'ta koronavirüs test merkezini açtı. Test merkezi, ilk etapta 31 Temmuz 2021'e kadar faaliyet gösterecek. Standart test 59, hızlısı 139 euro Centogene Başkanı Arndt Rolfs, testlerin ana terminal ve şehirlerarası tren garının yakınında kurulan merkezde uçuş günü ya da bir gün önce yapılacağını, yolcular dışındaki kişilerin de test yaptırabileceğini belirtti.

Sonuçları altı ila sekiz saat içinde alınabilecek standart testin fiyatı 59 euro, üç saatte sonuç veren hızlı testin ücreti ise 139 euro olacak. Sonuçlar cep telefonuna dijital dosya olarak gönderilecek. Karantinadan muafiyet için testi kabul eden ülkelerin sayısının giderek arttığına işaret eden Rolfs, Almanya'da ise test sonuçlarının kabul edilip edilmeyeceği konusunda kararın yerel sağlık dairelerinde olduğunu kaydetti. Test merkezinde ilk aşamada kapasite, saatte 300 test olacak.Yetkililer, gerek duyulması halinde kapasitenin sorunsuz bir şekilde artırılabileceğine dikkat çekti. Şu an merkezde genizden testlerin yapıldığı sekiz kabin bulunuyor.

Türkiye'de 1 Temmuz'da açılacak

Türkiye'de havaalanlarında ilk test merkezi 1 Temmuz'da açılacak. İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun havalimanlarında 1 Temmuz, diğerlerinde 15 Temmuz'a kadar koronavirüs test merkezleri açılacak. Türkiye'de 15 euro Türkiye'ye girişte ateşi 37,8 derece ve üzeri olan ya da herhangi bir semptom gösterenlerin test merkezlerinde ücretsiz teste tabi tutulması, ülkeden çıkışlarda kendi isteğiyle test yaptırmak isteyenlerden de 15 euroluk ücret alınması planlanıyor. Test sonuçları iki saat içinde belli olacak.

Yazarlar