SON DAKİKA
Tarih : 2021.12.25 00:31:31

Fransa, Ortak Hafif Helikopter Programı İçin H160M Sipariş Etti

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Ortak Hafif Helikopter Programı (HIL) çerçevesinde H160M’nin geliştirilmesi ve satın alımı için Airbus Helicopters ile sözleşme imzaladı. Anlaşma, bir dizi prototipin geliştirilmesi ve ilk 30 adetlik partinin (ordu için 21, donanma için 8 ve hava kuvvetleri için 1 adet) teslim edilmesini içeriyor.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, Guépard (Çita) olarak bilinen H160M helikopterlerinden 169 adet sipariş etmeyi planlıyor. Teslimatlar, 2027’de Fransız Ordusu ile başlayacak. Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “Guépard helikopter, DGA ve Fransız Silahlı Kuvvetleri ile on yıllık yakın iş birliğinin sonucudur. H160M, arttırılmış bağlantı, manevra kabiliyeti, daha düşük ses ayak izi ve tam entegre destek sistemi ile günümüz koşullarına tamamen uyumlandırılmış olarak silahlı kuvvetlere yeni kabiliyetler kazandıracak. H160M için lansman müşterimiz olarak tüm dünyaya referans olan Fransız Silahlı Kuvvetleri ile iş birliği içinde olmak bizim için son derece değerlidir” dedi.

Yeni nesil helikopterlerden ilki olan H160M, EASA sertifikalı H160’tan türetilmiştir. Düşük işletme maliyeti ve optimize edilmiş uçuş güvenliği sağlar. H160, tek bir platform ile ordunun, donanmanın ve hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için komando infiltrasyonundan hava müdahalesine, ateş desteğinden gemi-savara kadar çeşitli görevleri yerine getirebilen modüler bir helikopter olarak tasarlandı. İşletme maliyetlerini düşürürken yüksek düzeyde kullanılabilirlik sağlamak için H160M’nin destek ve hizmet ihtiyaçları, tasarım aşamasının başından itibaren dikkate alınmıştır.

Airbus Helicopters, son derece yenilikçi bakım sözleşmesi ile yüksek düzeyde kullanılabilirlik garantisi veriyor. Airbus Helicopters, başarısı kanıtlanmış özel bir organizasyon aracılığıyla bakım ve helikopter kullanılabilirliğinin yenilikçi bir şekilde yönetmeyi vaat eder. Bu organizasyon, 2020 yılında Fransız Cougar ve Caracal helikopter filosu için imzalanan küresel destek sözleşmesi ile çalışmaya başladı ve kullanılabilirlikte önemli bir artışa yol açtı. Temmuz 2021’de Fas çölünde yapılan testler, H160’ın giriş bariyeri filtreleme sisteminin Safran Arrano motorlarını kum yutmaya karşı korumadaki etkinliğini gösterdi.

Çölde yapılan testler, kum bulutları nedeniyle sınırlı görünürlükteki kalkış ve inişler sırasında otomatik uçuş kontrol sisteminin verimliliğini de kanıtladı. H160M, en zorlu koşullarda da görev yapmaya hazır olacaktır.

Yazarlar