SON DAKİKA
Tarih : 2023.04.26 00:20:54

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı prototipi, bugün ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. İlk uçuşu için TUSAŞ’a komşu olan Mürted Hava Meydan Komutanlığı’ndan kalkış yapan HÜRJET, bir müddet havada kaldıktan sonra başarıyla inişini gerçekleştirdi.

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında çalışmalar 2017 Ağustos ayında başladı. Üretimi tamamlanan ilk komponent 10 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşınmıştı. Montaj faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yer testleri (iniş takımı, kablaj, kanopi mekanizma, elektrik testleri) başlatılan HÜRJET ilk motor çalıştırma gereksinimleri olan aviyonik sistem, elektrik sistemi ve yakıt testlerini başarıyla tamamlayarak projenin en önemli virajlarından biri olan motor çalıştırmasını da 30 Ocak 2023 tarihinde başarıyla tamamladı. 18 Mart 2023 tarihinden itibaren taksi testlerini icra eden HÜRJET, 25 Nisan 2023 itibariyle tekerlerini yerden tamamen kesti ve gökyüzüyle kucaklaştı. Piste ilk uçuşu için çıkan HÜRJET 07:35’te havalanmış ve ilk uçuşunu 26 dakika havada kalarak emniyetli bir şekilde tamamlamıştır.

Test boyunca 14000 ft. İrtifaya çıkmış ve 250 knot hava süratine ulaşılmıştır. HÜRJET tüm sistemleriyle beklendiği gibi çalışmış ve ilk uçuş testini başarıyla tamamlamıştır. HÜRJET’e ilk uçuşu sırasında bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağı eşlik etti. Böylelikle Türk havacılık tarihinde ilk kez özgün imkanlarla tasarlanan jet motorlu bir askeri uçak, uçuş gerçekleştirmiş oldu. HÜRJET’in, 2025 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor. HÜRJET için ilk sipariş, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda 4+12 adet olacak şekilde verilmişti

Yazarlar