SON DAKİKA
Tarih : 2023.05.04 13:22:44

Hava Kargoculuğu Mart Ayında Orta Düzeyde Düşüş Yaşadı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Mart 2023 küresel hava kargo pazarları için göre devam eden düşüşü gösteren verileri yayınladı. Bu düşüş eğilimi 2022’nin Mart ayında başlamıştı. Hava kargoculuğunda, kargo ton-kilometre (CTK'ler) cinsinden ölçülen küresel talep, Mart 2022'ye kıyasla %7,7 düştü (uluslararası operasyonlar için -%8,1).

Bu, bir önceki Şubat performansına (-%9,4) göre hafif bir iyileşme ve Ocak ve Aralık aylarında görülen yıllık düşüş oranının yarısıydı (sırasıyla -%16,8 ve -%15,6). Bu noktada, bunun bir iyileşme eğiliminin potansiyel olarak mütevazı bir başlangıcı mı yoksa piyasadaki gelgitlerin bir yansıması mı olduğu ise henüz açık değil. Bundan bağımsız olarak Mart ayı performansı, COVID öncesi seviyelere (% -8,1) kıyasla tekrar negatif bölgeye kaydı. Kapasite (mevcut kargo ton-kilometre, ACTK olarak ölçülen) Mart 2022'ye kıyasla %9,9 arttı. ACTK'lardaki güçlü artış, işin yolcu tarafının toparlanmaya devam ettiğini de gösteriyor.

IATA’ya göre, çalışma ortamındaki çeşitli faktörlere dikkat edilmeli:  Rekor düzeyde düşük işsizlik oranlarına rağmen, küresel ekonomi, sıkılaşan küresel finansal koşullar, yüksek küresel borç seviyeleri ve Ukrayna'daki savaşla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunları gibi faktörlerin birleşimi nedeniyle yavaşlamaya devam ediyor. Zayıflayan küresel ticarete paralel olarak, küresel düzeyde yeni ihracat siparişleri için Satın Alma Müdürü Endeksleri (PMI'ler) Mart ayı itibarıyla tam bir yıl boyunca 50-kritik çizgisinin altında kaldı. Çin'de PMI, Şubat ayında gözlemlenen hafif bir iyileşmenin ardından Mart ayında 50 seviyesinin altına geriledi.

Tedarikçi teslimat süreleri için PMI, hava kargo üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğiliminde olan yüksek stok seviyelerine işaret ediyor. Şubat ayında küresel mal ticareti %2,6 azaldı; bu, önceki aya göre -%1,0'den daha hızlı bir düşüş oranıydı.

IATA Genel Direktörü Willie Walsh şunları söyledi: ”Hava kargo dalgalı bir ilk çeyrek geçirdi. Şubat ayında genel talep, COVID-19 öncesi seviyelerin altına geriledi ve hava kargo talebinin temel itici güçlerine ilişkin göstergelerin çoğu zayıf veya zayıflıyor. Ticaret ortamı zor olsa da bazı iyi haberler var. Havayolları, yüksek kalan verimler ve olağanüstü yüksek seviyelerden ılımlılaşan yakıt fiyatları ile oynaklıkla başa çıkmak için yardım alıyor. Geleceğe baktığımızda, G7 ülkelerinde enflasyonun düşmesiyle birlikte politika yapıcıların ekonomiyi soğutma önlemlerini gevşetmesi ve bunun talebi canlandırması bekleniyor.”

Yazarlar