SON DAKİKA
Tarih : 2023.04.07 15:09:07

Hava kargo Taşımacılığı Pandemi Öncesi Seviyesini Aştı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Şubat 2023 küresel hava kargo talebinin pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıktığını gösteren verileri yayınladı.

Kargo ton-kilometre (*CTK'ler) cinsinden ölçülen küresel talep, Şubat 2022'ye kıyasla %7,5 düştü (uluslararası operasyonlar için -%8,3). Bu rakam önceki iki ayda görülen yıllık düşüş oranının yarısına ulaştı. (sırasıyla -%14,9 ve -%15,3). Şubat ayında hava kargo talebi, pandemi öncesi seviyelerin (Şubat 2019) % 2,9 üzerinde gerçekleşti; sekiz ay içinde ise ilk kez pandemi öncesi seviyelerini aştı.  2023 Şubat ayı kargo kapasitesi (ACTK cinsinden ölçülen mevcut kargo ton-kilometre) 2022 Şubat ayıyla kıyasla % 8,6 artış kaydetti. Yolcu trafiğindeki artışın toparlanmaya devam etmesi, yolcu uçakları ile taşınan kargo kapasitesinin artışına sebep olmuş olup, bu da ACTK’lerdeki güçlü artışına destek vermektedir.

Uluslararası yolcu uçaklarında taşınan kargo kapasitesi, Şubat ayında yıldan yıla %57,0 artarak 2019 (pandemi öncesi) kapasitesinin %75,1'ine ulaştı. Çalışma ortamındaki çeşitli faktörler de artışta etkili oldu: o Kargo talebinin öncü göstergesi olan imalat PMI'nın küresel yeni ihracat siparişleri bileşeni Şubat ayında artmaya devam etti. Çin'in PMI seviyesi, dünyanın en büyük ihracat ekonomisinden mamul mallara olan talebin arttığını gösteren kritik 50 işaretini aştı. o Ocak ayında küresel mal ticareti %1,5 azaldı; bu, önceki aya göre -%3,3'ten daha yavaş bir düşüş oranıydı. o G7 ülkeleri Tüketici Fiyat Endeksi Ocak ayındaki %6,7'den Şubat ayında %6,4'e geriledi.

Üretici fiyat enflasyonu Aralık'ta 2,2 puan azalarak %9,6'ya geriledi IATA Genel Müdürü Willie Walsh, kargo taşımacılığındaki pozitif gelişmeler hakkındaki değerlendirmesinde şunları söyledi: “Gelişmeleri iyimser bir bakış açısıyla yorumladığımızda, hava kargo piyasasında geçmiş yıllardaki dramatik iniş çıkışların ardından daha normal talep modellerine dönüşe yol açan bir iyileşme eğiliminin başladığını görebiliriz. Şubat ayında hava kargonun düşüşün yavaşlaması iyi gidişata işaret ediyor.

Hava kargoda yıllık düşüş oranı % 7.5 oldu. Bu rakam ocak ayında yaşanan düşüş oranının yarısına tekabül ediyor. Bu gelişmeler genel olarak sektörü pandemi öncesi seviyelere kıyasla pozitif bölgeye (+%2,9) taşımak için yeterli oldu.”

Yazarlar