SON DAKİKA
Tarih : 2022.11.18 12:21:48

Havacılık Sektöründe Zorunlu Dijital Dönüşüm

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), ülke sivil havacılık otoriteleri (CAA), IOSA ve EASA gibi yerel ve uluslararası otoritelerin havayollarında kalite ve emniyet sistemlerinin (QMS & SMS) dijitalleşmesini zorunlu tutması havacılık sektörünün hızlı bir şekilde dönüşmesini sağladı. Havayolları ardından bu QMS & SMS sistemlerinin kurulması zorunluluğu havayollarına bakım ve modifikasyon hizmeti veren şirketler (MROlar) için de gereklilik oldu. Firmalar bu kapsamdaki iş süreçlerini digital yazılım platformu üzerinden yöneterek raporlayacak.

Havayolu şirketlerinin; CAA, IOSA, EASA gibi yerel ve uluslararası otoritelerin regülasyonlarına uygun şekilde, kalite ve emniyet sistemi kurup bu süreçlerin takibini elektronik ortamda bir yazılım üzerinden yapmaları zorunlu hale geliyor. Bununla birlikte havayollarına bakım ve modifikasyon hizmeti veren firmalara da EASA Part145 – Safety Management System (SMS)’lerini kurmaları ve kağıt üzerinden elektronik ortama almaları için de 2024 yılı sonuna kadar süre verildi. Bu süre kapsamında geçişini tamamlayamayan firmaların EASA Part145 kabiliyetleri askıya alınabilir. Sektörde 12. yılını kutlayan LDC danışmanlık ise havacılık sektörüne özel geliştirdiği yerli Kamelon QMS ve SMS yazılımıyla yurtdışına da açıldı. Türk ve Uluslararası şirketlerin kullandığı Kamelon, bu kapsamdaki ana uygunluk süreçlerinin verimli bir şekilde tek bir platform üzerinden, iş akışları ve uyarı mekanizmaları ile yönetebilmesini, takibini ve raporlamayı sağlıyor.

Değişen regülasyonlarla otoritelerin tüm isteklerini karşılayan ve Türk yazılımcılar tarafından hayata geçirilen bu kapsamın tamamını tek bir platfom üzerinde karşılayabilen tek Türk yazılımına sahip olduklarını söyleyen LDC Genel Müdürü Yonca Ergin bu konuda şunları söyledi. “Kamelon havacılık sektörü süreçlerine özel olarak geliştirildi. 25 yıllık havacılık sektörü yazılım ve süreç bilgimizi Kamelon’da birleştirdik ve hergün geliştirmeye devam ediyoruz. SGHM, EASA, IOSA, ICASO, FAA, TCCA (Kanada), ANAC (Brezilya) ve ülke CAA’leri gibi otoritelerin bu QMS & SMS alanındaki taleplerini karşılayan bir çözüm sunuyoruz. Kamelon ERP altyapısına sahip olduğundan, esnek yapısı sayesinde her türlü gelişime ve ek süreç otomasyonuna uygun bir sisteme sahibiz. Bu özelliğimiz de müşterilerimiz gözünde büyük bir avantaj sağlamaktadır. Geçtiğimiz ay, AeroNorway de 360 derece Dijital Dönüşüm projelerinde geliştirme platfomu olarak Kamelon’u tercih etti. ‘’

Yerli yazılımla yurt dışına açıldı

Mavi Gök Airlines, BBN Airlines, PRIMA Aviation (MRO), ATSTEAM Technic (MRO), AeroNorway Quality Engineers (MRO), Atlasglobal, Tailwind Airlines, Best Air ve Saga gibi birçok kurum tarafından tercih edilen LDC Genel Müdürü Yonca Ergin: “Otoritelerin hizmet sağlayıcılara her geçen gün artan bir yönlendirme ile süreçlerde dijital ortama geçme zorunluluğu getirmesi kalite ve emniyet çözümü ihtiyacının daha da büyümesini sağladı. Bizler de 12 yıldır sektörde var olan yazılımı daha da geliştirerek tüm süreçlerin tek yazılımla çözülmesini sağladık. Kamelon aynı zamanda havayolları ve MROların diğer süreçlerini (Tedarikçi Etkinlik Yönetimi, Parça Garanti Yönetimi, Tarife, Ekip Planlama, Operasyon ve Cost Control gibi) de yönetebilmektedir. Geliştirdiğimiz yerli teknolojinin yurtdışındaki markalar tarafından da tercih edilmesi bizlere büyük mutluluk verdi. Kapsamlı kalite ve emniyet yazılımımız sayesinde Denetim yönetimi, Uygunsuzluk yönetimi, SMS – Emniyet Yönetimi, Tehlike Yönetimi, Risk Yönetimi, Performans Yönetimi, Doküman Yönetimi, Aksiyon Yönetimi, Toplantı Yönetimi gibi tüm süreçleri tek yazılımla çözme fırsatı sağladık” dedi.

Yazarlar