SON DAKİKA
Tarih : 2020.12.23 18:52:51

Havalimanlarında Virüse Dikkat Edilmesi Gereken 20 Nokta

Covid-19’la birlikte birçok sektörde hijyen ve temizlik ilk sıraya yerleşti. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden havacılıkta bulaş riskinin en aza indirgenmesi için belirlenen kurallar istisnasız uygulanıyor. Havalimanlarında en fazla temasın olduğu 20 kritik noktanın dezenfeksiyonu yolcu ve personel güvenliği için önemli. Havayolu seyahatlerinde yolcu güvenliği havalimanlarından başlıyor.

Bu dönemde güvenli uçuş için havalimanlarının temizliği ve dezenfeksiyonu da önem taşıyor. Türkiye’de yoğun yolcu trafiğine sahip iki büyük havalimanının dezekfeksiyonunu üstlenen Kattenbeck, virüs açısından riskli 20 kritik noktaya dikkat çekti.

İşte havalimanlarında en riskli 20 yüzey:

WC’lerde bulunan kapı kolları

Lavabo ve klozetler

Terminal geneli oturma grupları

Tırabzanlar

Yürüyen merdiven bantları

Asansörler

Asansör tuşları

Bankolar

Kiosklar

Terminal giriş ve çıkışlarındaki güvenlik noktaları

Güvenlik kontrol noktalarında bulunan sepetler

Bagaj alım bandı

Bagaj taşıma arabası

Çöp tenekeleri

Merdivenler

Personel lavabo

Personel mutfak

Personel yemekhane

Personel ofis

Personel ibadethane

Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren ve Fraport TAV Antalya Havalimanı ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın temizliğinden sorumlu Kattenbeck Grup Şirketler Genel Müdürü Birkan Tombul, bulaş riski yüksek bu noktaların 7/24 esasıyla ve uluslararası standartlardaki zaman aralıklarıyla dezenfekte edildiğini söyledi.

Havalimanı içindeki alanlar ve objeler başta olmak üzere havalimanı personeli ile yolcu ve ziyaretçilerin temas ettiği tüm yüzeylerin düzenli olarak ULV cihazlarıyla temizlendiğini belirten Tombul, bu yöntemle dezenfektanın zeminden tavana dek tüm alana nüfuz ettiğini vurguladı.

35 saniyede hijyen denetimi

Kattenbeck Dezenfeksiyon Hizmetleri Genel Müdürü Okan Tombul ise şüpheli durumlarda 35 saniyede hijyen denetimi sağladıklarını kaydetti. Okan Tombul, “Covid-19 belirtisi gösteren yolcu ve personelin temas ettiği alanlara müdahale etmek üzere sürekli hazır bulunan Kattenbeck dezenfeksiyon timleri, uygulama öncesi ve sonrasında çeşitli yüzeylerden aldığı numuneler yardımı ile ilgili yüzeylerin RLU (Relative Light Unit) değerini ölçüyor. Bu değerler, hijyen standartlarının karşılanıp karşılanmadığını tespit etmek ve dezenfeksiyon uygulamasının sıklığına karar vermek üzere kullanılıyor” diye konuştu.

Yazarlar