SON DAKİKA
Tarih : 2023.11.30 18:14:15

Hitit’e Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülü

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ev sahipliğinde faaliyetlerini sürdüren “Yüzde 30 Kulübü Türkiye” “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi”ni ve “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri”ni açıkladı. 2023 yılında Yıldız Pazar’da yer alan ve son iki yıldır halka arz edilen şirketler arasında en yüksek puanı alan Hitit, "Halka Yeni Arz Edilen Şirketlerde Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulları" ödülünü almaya hak kazandı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ev sahipliğinde başlatılan ve yönetim kurulu başkanları ile CEO’ların, organizasyonlarının her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçlayan “Yüzde 30 Kulübü Türkiye”, “10. Türkiye Kadın Direktörler: Yönetim Kurullarının Geleceği ve Kadınların Rolü Konferansı”nda Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödüllerini sahipleriyle buluşturdu. Teknoloji alanında kadın ağırlıklı yönetimi ve sektöre göre yüksek kadın istihdam oranıyla dikkat çeken Hitit, 2023 yılında Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde Yıldız Pazar’da yer alan ve son iki yılda halka arz edilen şirketler arasında en yüksek puanı alan, piyasa değeri en yüksek beş şirketten biri oldu.

Çalışanların yüzde 37’i, Yönetim Kurulu’nun yüzde 50’si, yönetici kadrosunun yüzde 65’i kadın

"Halka Yeni Arz Edilen Şirketlerde Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulları” ödülünü almaya hak kazanan Hitit’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Genel Müdürü Nur Gökman şunları söyledi: “Havacılık ve seyahat sektöründe iki kadının başlattığı cesur bir girişim, şu anda dünyada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ediyor. Alanında dünyanın en büyük üç şirketinden biri olan Hitit, sektördeki kadınlar için kapsayıcı bir ortam yaratmayı her zaman öncelikleri arasına koydu.

Çalışanlarımızın yüzde 37'si, Yönetim Kurulumuzun yüzde 50'si ve Yönetici Kadromuzun yüzde 65'inin kadın olması ile iş yerlerindeki cinsiyet çeşitliliğinde dünya ortalamalarının üzerine çıkıyoruz. Çeşitliliğe, eşitliğe ve kapsayıcılığa olan bu bağlılık, Hitit’in temel yapı taşlarından biri. Bu duruşumuz, istihdam politikalarımıza, sosyal sorumluluk projelerimize ve IATA'nın havacılık endüstrisinde kadınların temsilini 2025 yılına kadar en az yüzde 25’e çıkarmayı amaçlayan “25by2025 Projesi” gibi sektör çapında girişimlerdeki aktif varlığımıza da yansıyor.”

Yazarlar