SON DAKİKA
Tarih : 2020.10.20 14:12:21

Hüseyin Keskin’den Dünya Hava trafik Kontrolörleri Günü Mesajı

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin Hava trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA) 20 Ekim Dünya Hava trafik Kontrolörleri günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Hüseyin Keskin’in mesajı şöyle:

”Yolcu memnuniyetini ve uçuş güvenliğini sağlamak, DHMİ olarak işletmecilik anlayışımızın temelini oluşturuyor. Türkiye’nin dört bir yanında hizmete sunduğumuz modern havalimanları ve hayata geçirdiğimiz dünya devi projelerin özünde bu anlayış yatıyor. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda; Türkiye’yi Avrupa hava sahası trafiğine en çok katkı sağlayan ülkelerden biri haline getirmiş olmanın ve ülkemizin önemli yatırımcı kuruluşları arasında yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Kuruluş olarak imza attığımız Cumhuriyetin en büyük havacılık projelerinin altında şüphesiz DHMİ ailesinin ortak aklı, emeği, alın ve akıl teri var. Her kademede titizlikle görev yapan mesai arkadaşlarımızın gayretleriyle, güzel ülkemize inşallah daha görkemli eserler kazandıracağız.

Sivil havacılıkta lider konumuna gelmemizde büyük katkıları olan hava trafik kontrolörlerimizin 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü’nü kutluyorum. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde göstermiş oldukları üstün gayret için ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu düşüncelerle, havacılıkta dünyada lider konuma gelmemiz için 7 gün 24 saat fedakârca hizmet sunan, 1 milyon km2’lik hava sahamızı havacılık emniyeti ve uçuş güvenliğinden taviz vermeden yöneten hava trafik kontrolörlerine, bu özel gün vesilesiyle bir kez daha takdir ve tebriklerimi iletiyor ve başarılarının devamını diliyorum.

TATCA’nın mesajı şöyle: 

Havacılık sektörünün dünyada yaşanan pandemi krizi ile mücadele ettiği bu dönemde 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü’nü buruk bir şekilde kutluyoruz. Hava trafik kontrolörleri ailesi olarak bir araya gelemediğimiz; ancak sektör paydaşlarımızın bu sıkıntılı süreci bir an önce atlatmasını umduğumuz bu 20 Ekim’de, geçmişin kısa bir değerlendirmesini yaparak geleceğe umutla bakabilmek için Hava Trafik Kontrolörlerinin önemini vurguluyoruz. Eurocontrol’ün güncel verilerine bakıldığında, Türkiye’deki hava trafik kontrolörü üretkenliğinin Avrupa ortalamasının üzerinde olduğunu ve yıllardır devam eden bu trendin artarak ilerlediğini görüyoruz. Avrupa’nın en yoğun altıncı hava sahasında bu üretkenliği, kapasite ve personel kaynaklı hiçbir gecikme yaratmadan sağlayan meslektaşlarımızın bu performansı bizler için gurur kaynağı olduğu kadar havacılık sektörünün tamamı için de önemli bir gösterge olmalıdır.

Bölgemizde geçmişte yaşanan tüm gelişme ve krizlere rağmen gecikme üretmeden hava sahamızdaki trafiğin emniyetli sevk ve idaresinde emeği geçen meslektaşlarımızın performansı,verimliliği ülkemiz sivil havacılığının gelişmesi konusunda önemli bir göstergedir. Ülkemizdeki önemli hava limanlarının , çok başarılı Hava Trafik Yönetim uygulamalarıyla Avrupa’nın zirvesine çıkmasında; Avrupa’nın en yoğun hava sahalarından birinin yeni baştan tasarlanarak faaliyete geçirilmesi sürecinin sorunsuz ve eksiksiz yönetilmesinde meslektaşlarımızın rolü yadsınamaz. Talimat ve uygulamalarıyla milyonlarca yolcunun emniyetli seyahatini uçucu ekiplerle birlikte mümkün kılan; hava trafiğinin düzen, güven ve verimliliğini sağlayan meslektaşlarımızın bu performansı Türk havacılığının gelişmesinin itici güçlerinden biri olduğu açık ve nettir.

Bilinmelidir ki; tüm bu başarıların ve yüksek performansın ana unsurları hava trafik kontrolörlerinin mesleki yeterlilikleri, dinamik yapıları ve özverileridir. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu özveri ve yeterlilik, gelişme ve verimlilik anahtarı olacaktır. Mesleğimize duyduğumuz sevgi ve saygı gereği kısır tartışmalardan uzak durarak Hava Trafik Kontrolörlüğü mesleğinin hak ettiği değeri görmesi için TATCA olarak azimle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Özverili çalışmalarıyla ülkemizdeki sivil havacılığın gelişmesine önemli katkılar sağlayan değerli meslektaşlarımızın 20 EKİM DÜNYA HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ GÜNÜ kutlu olsun.

Yazarlar