SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.10 17:10:24

Hyundai’nin Elektrikli Hava Taksisi 2028’de Göklerde

Hyundai Motor Group’un hava ulaşımı şirketi Supernal, geliştirdikleri elektrikli uçağı tanıtarak, 2028’de hava taksi faaliyetine başlayacaklarını açıkladı. Uçak, 1.500 feet yükseklikte saatte 120 mil hızla uçacak şekilde tasarlandı. Şirketin tasarımcıları ve mühendisleri, teknoloji geliştikçe pilin değiştirilebilmesi de dahil olmak üzere iç mekanı modüler hale getirdi.

Teknoloji, otomotiv, tüketici elektroniği dünyasındaki yenilikler, ABD’nin Las Vegas eyaletinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) görücüye çıkıyor. Fuara katılan Hyundai Motor Group’un hava ulaşımı şirketi Supernal, geliştirdikleri elektrikli uçağı tanıtarak, 2028’de elektrikli hava taksi faaliyetine başlayacaklarını açıkladı.

Hyundai Motor Group Başkanı ve Supernal CEO'su Jaiwon Shin'e göre Supernal, 600 kişilik bir ekibe ulaştı ve aynı zamanda ticari bir lansmana yönelik çalışırken Hyundai Motor Group'un ve dünya çapındaki havacılık tedarikçilerinin teknik ve ticari yeteneklerini de kullanıyor. Etkinliğin oturum aralarında Supernal CTO'su Ben Diachun, bunun gerçekleşebilmesi için hâlâ yapılması gereken çok iş olduğunu belirtti. S-A2'nin ticari olarak uçabilmesi için Federal Havacılık İdaresi'nde uzun bir Tip 1 sertifikasyon sürecinden geçmesi gerekecek. Diachun, şirketin bu yıl Kaliforniya'da, araçlarını, test etmeye başlayacağını söyledi. Supernal da bu yıl başvurusunu FAA'ya sunacak.

“Elektrikli hava taksi, 1.500 feet yükseklikte, saatte 120 mil hızla uçacak”

Tanıtımı yapılan elektrikli hava taksinin, dağıtılmış elektrikli tahrik mimarisine ve sekiz adet tamamen eğilebilen rotora sahip bir V kuyruklu. S-A2, ticari havacılık için gerekli güvenlik açısından kritik sistemlerin tümü olan güç aktarma organları, uçuş kontrolleri ve aviyonikler gibi yedek bileşenlerle yüklü. Uçak, 1,500 feet yükseklikte saatte 120 mil hızla uçacak şekilde tasarlandı.

Bu, başlangıçta 25 ila 40 mil arasında değişen yolculuklarla banliyöden şehir içi seyahate yönelik. Diachun, sahnede uçağın kalkış ve iniş sırasında yaklaşık 65 desibel, seyir halindeyken ise 45 desibel ile bulaşık makinesiyle hemen hemen aynı ses seviyesinde çalışacağını söyledi. Şirketin tasarımcıları ve mühendisleri, teknoloji geliştikçe pilin değiştirilebilmesi de dahil olmak üzere iç mekanı modüler hale getirdi.

Yazarlar