SON DAKİKA
Tarih : 2023.09.06 17:21:50

IATA Hava Kargo Verilerini Açıkladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Temmuz ayı için küresel hava kargo pazarlarına ilişkin verileri yayınladı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Temmuz ayı için küresel hava kargo pazarlarına ilişkin verileri yayınladı. Veriler, Şubat ayından bu yana büyüme oranlarındaki iyileşme eğiliminin devam ettiğini gösterdi.

2023 yılı Temmuz ayında hava kargo talebi, geçen yıl Temmuz ayındaki seviyelerin yüzde 0,8 altında seyretti. Her ne kadar talep şu anda 2022 ile karşılaştırıldığında temelde sabit kalsa da, küresel ticaret hacimlerindeki düşüşler ve Çin ekonomisine ilişkin artan endişeler göz önüne alındığında, son aylardaki performansa göre özellikle önemli bir gelişme. Kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel talep, Temmuz 2022 seviyelerinin yüzde 0,8 altında seyrediyor (uluslararası operasyonlar için –yüzde 0,4). Bu sonuç, önceki ayın performansına (- yüzde 3,4) kıyasla önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Mevcut kargo ton-kilometre (ACTK) cinsinden ölçülen kapasite, Temmuz 2022'ye kıyasla yüzde 11,2 arttı (uluslararası operasyonlar için yüzde 8). Mevcut kargo ton-kilometrelerdeki güçlü artış, yaz sezonu nedeniyle kârın kapasitesindeki artışı (yıllık bazda yüzde 29,3) yansıtıyor. IATA Genel Müdürü Willie Walsh, son verilere ilişkin şöyle konuştu: “Temmuz 2022 ile karşılaştırıldığında hava kargo talebi temelde sabit kaldı. Haziran ayında 2022 seviyelerinin yüzde 3,4 altında olduğumuzu düşünürsek bu önemli bir gelişme. Ve Şubat ayında başlayan talep güçlenme eğilimini sürdürüyor. Bu eğilimin önümüzdeki aylarda nasıl gelişeceği dikkatle izlenmesi gereken bir konu olacak.

Ticaret hacimleri ve ihracat siparişleri gibi hava kargo talebinin birçok temel etkeni zayıf kalıyor veya kötüleşiyor. Ve Çin ekonomisinin nasıl geliştiğine dair artan endişeler var. Aynı zamanda, normalde artan ekonomik aktivitenin bir işareti olan teslimat sürelerinin kısaldığını da görüyoruz. Bu karışık sinyallerin ortasında, talebin güçlenmesi bize temkinli iyimser olmak için iyi bir neden veriyor.”

Yazarlar