SON DAKİKA
Tarih : 2023.01.31 16:16:09

İGA, CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda Ülke Liderleri Arasında Yer Aldı

İGA İstanbul Havalimanı, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki en prestijli küresel raporlama platformlarından olan CDP’de iki farklı kategoride önemli bir başarıya imza attı. Oluşturduğu sürdürülebilirlik kültürüyle hem sektörü hem de dünya adına hayati öneme sahip uygulamaları hayata geçiren İGA, CDP 2022 İklim Değişikliği Programı’nda A- skoruyla ‘liderlik’, Su Güvenliği Programı’nda ise B skoruyla ‘yönetim’ basamağında yer aldı.

Türkiye’deki sürdürülebilirlik kültürünün gelişimine ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir katkı sunmayı hedefleyen İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan CDP’nin (Karbon Saydamlık Projesi) İklim Değişikliği Programı’na ve Su Güvenliği Programı’na Türkiye’ den katılım gösteren tek havalimanı oldu. Buna göre İklim Değişikliği Programı’nda A-, Su Güvenliği Programı’nda ise B skoru alarak önemli bir başarıya imza attı.

İGA, iki önemli kategoride liderlik ve yönetim basamağına adını yazdırdı

Tasarımından inşaata, inşaattan operasyon sürecine kadar tüm adımlarında sürdürülebilirliği kendisine bir yol gösterici olarak belirleyen İGA İstanbul Havalimanı, CDP’nin İklim Değişikliği Raporu’nda Avrupa ortalamasından yüksek, benzer sektördeki işletmelerin ve dünya ortalamasının oldukça üzerinde puan alarak iklim değişikliği konusunda liderler arasında ismini duyururken; Su Güvenliği konusunda ise puanlamada yönetim basamağında yer aldı.

CDP, şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullanıldıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini yatırımcılara raporlamalarına aracılık ediyor. Dolayısıyla, İGA olarak iklim değişikliği ile mücadeleye uyum ile ilgili faaliyetlerimizi küresel en iyi uygulamalarla uyumlu hale getirmemize ve iklim değişikliğine yanıt verme konusundaki uzun vadeli başarılarımızı güçlendirmemize yardımcı oluyor aynı zamanda uluslararası platformlarda da ifade etmemize olanak tanıyor.

“Sürdürülebilirliğin dokunduğu her alanda sektörümüze öncülük ediyoruz”

Her yıl tüm kapsamlardaki emisyonlarının yüzde 100’ünü doğruladıklarını aktaran İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu; emisyon azaltım faaliyetleri kapsamında, 2050 yılına kadar da ‘Net Sıfır CO2 Emisyonu’ yol haritalarını hazırladıklarını ve bu doğrultuda istikrarlı bir planlama yaparak karbon salım azaltım stratejilerini oluşturduklarını ifade etti. ”Demografinin gelişmesi ile havacılık alanında su yönetiminin öneminin de artacağı bilincinde hareket ediyoruz. ISO 14046 Su Ayakizi Standart uygulamaları ve doğrulanmış raporlama sunumu ile birlikte, havalimanları içinde su kullanımı ve güvenliği bilincimizi göstererek, su güvenliği tarafında sektörümüze öncülük ediyoruz. Amacımız, gelecek nesillere örnek bir model oluşturarak israftan kaçınan, atığını dönüştürebilen, sürdürülebilir örnek havalimanları ve örnek şehirler yaratabilmek.

Bu noktada globaldeki en saygın endekslerin başında gelen CDP tarafından, bizim için hayati değeri olan her iki kategori için de takdir edildiğimizi görmek, bizler için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı” diyen Samsunlu, İGA İstanbul Havalimanı olarak insan hayatını, çevre ve topluma saygıyı odağına alarak, sürdürülebilirlik hedeflerini daha da ileriye taşıyacaklarının altını çizdi. Samsunlu son olarak İGA’nın, çevresel bütünselliği gelecekte de korumanın iş planları arasında büyük öneme sahip olduğunu, gözlemlenen sonuçlar ve ileriye dönük çıkarımlarla birlikte hem karbon ayakizini hem de su ayakizini sıfıra indirmek için tutkuyla çalıştıklarını belirtti.

Yazarlar