SON DAKİKA
Tarih : 2020.06.17 17:02:20

İkinci Dalga Yaşayan Pekin’de Uçuşlar İptal

Koronavirüs salgınının bitme noktasına geldiği Çin'de 2. dalga ortaya çıktı. Kovid-19 pandemisi Pekin'de bir pazar yerinden yayılmaya başladı. Ülkede vaka sayısı yeniden artışa geçerken uçuşlar durduruldu, okullar kapatıldı. Çin'de corona virüs tekrar yayılmaya başladı! Pekin'de gıda pazarı kaynaklı koronavirüs vakaları hızla artıyor. Kentte normalleşme adımları durduruldu. Uçuşlar iptal edildi, eğitime ara verildi.

YİNE GIDA PAZARI

Çin'in başkenti Pekin'de bir toptan gıda pazarından kaynaklı koronavirüs vakalarının sayısı artarken, kentteki tedbirler yeniden sıkılaştırıldı. Pekin Belediyesine bağlı sağlık komisyonu, başkentte dün itibarıyla 31 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Yeni verilerle birlikte, Pekin'deki Xinfadi toptan gıda pazarından kaynaklı korona virüs vakalarının sayısı 137'ye çıktı. Dört eyalette de söz konusu pazar kaynaklı vakalar görüldü.

Çin'de koronavirüs salgınında Pekin kaynaklı ikinci dalga yaşanması endişesi üzerine kentteki normalleşme eğilimi kesilirken, tedbirler yeniden artırıldı. Kısmi bir kapatılma yaşanan başkentteki alarm seviyesi 2'den 3'e yükseltildi. Orta ve yüksek riskli olarak nitelenen yerleşim sakinleri ile Xinfadi pazarı çalışanlarının Pekin'i terk etmeleri yasaklanırken, diğer vatandaşlardan da mecbur kalmadıkça kentten ayrılmamaları istendi.

KISITLAMALAR ARTTIRILDI

Pekin Belediyesi yetkililerinden Chen Bei, dün düzenlenen basın toplantısında orta ve yüksek riskli bölgelerdeki tüm mahalle ve sitelerin kapatıldığını, tüm sakinlerin evlerinde kalmaları ve nükleik asit testi yaptırmaları gerektiğini bildirdi. Öte yandan, kentteki tüm ilk ve orta okullarda yeniden eğitime ara verilerek, online eğitime geçildi. Kentteki toplu taşıma araçlarına da yolcu sayısında kısıtlamaya gitme talimatı verildi. Çinli yetkili, son durumda üretimin durmasının gerekli olmadığını, ancak virüsün bulaşma riskini düşürmek için personelin evden çalışmaya teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.

UÇUŞLAR İPTAL

Pekin'e yapılacak 640 ve Pekin'den yapılacak 615 uçuş olmak üzere toplam bin 255 uçuşun da bugün itibarıyla iptal edildiği bildirildi. Pekin'de 2 haftadan az bir süre önce alarm seviyesi düşürülmüştü. Öte yandan, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu da dün Çin anakarasında 44 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, bunlardan 33'ünün yerel, 11'inin ise yurt dışı kaynaklı olduğunu bildirdi.

Yazarlar