SON DAKİKA
Tarih : 2021.11.09 14:42:57

İlker Aycı: Salgından Çıkışa En Hazır Biziz!

"Yeni döneme hazırız, pol pozisyonundayız" 24'e konuşan İlker Aycı kârda tüm rakiplerini geride bırakan THY'nin geleceğe hazır olduğunu söyledi. Aycı THY'yi yarışa en önde başlayan sürücünün durumuna benzeterek “Pol pozisyonunda bekliyoruz” dedi. İlk 9 ayda 6.2 milyar liralık kâr ederek tüm rakiplerini geride bırakan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY'nin başarısının sırlarını 24 TV'ye anlattı.

Katıldığı Analiz Sentez programda soruları yanıtlayan İlker Aycı, THY'nin şu anki durumunu pist yarışlarında, yarışa en ön sırada başlayacak olan sürücünün durumuna benzetti. "Pol pozisyonunda bekliyoruz" diyen İlker Aycı havacılıkta hızlı büyümenin başlayacağı yeni dönemde en hızlı THY'nin reaksiyon vereceğini söyledi.

KADROYU DAĞITMADIK

THY'nin elde ettiği bu başarıda birçok faktör bulunduğuna dikkat çeken Aycı "THY'nin başarısı sürpriz değil" dedi. En başta çalışanların elini taşın altına koyarak ücretlerinden fedakarlık ettiğini hatırlatan Aycı, bu süreçte havayolu kargo taşımasına ağırlık verdiklerini, belitti. Başarılarında Ankara'nın pandemi döneminde aldığı hızlı kararlarının da etkili olduğunu belirten Aycı "Rakiplerimiz önce ekiplerinden vazgeçti. Biz kadromuzu dağıtmadık" dedi.

Ayrıca geçmiş krizlerden de ders aldıklarını anlatan Aycı "2016 krizi bize şunu öğretti. Sadece bilet geliri yeterli olmaz. Sadece ana markanın yükü alarak yan markaların piyasa oyuncusu haline gelmemesi amiral gemisinin bu sularda başarılı yapmaz dedik. THY kanatlarını açarak ve krizlerde genişleyerek yatay mimariyle sinerjimizi de artırarak geliri de artırdık. Mali disiplin ve tasarruf kültürünü de geliştirdik. Uzun hat uçuşlarını ve kargo hizmetlerini başlattık" diye konuştu. THY'nin özellikle krizde yolcu taşımada engeller olduğunda kargoyla önemli ölçüde telafi ederek başarı sağladığını anlatan Aycı "Ayrıca TİM ile 2 yıldır kampanyalar yapıyoruz. Yeni bir anlaşma daha yaptık. İhracatçıya 30'dan fazla ülkeye yüzde 35'ten fazla indirimler verdik" diye konuştu.

İŞTİRAKLER ŞİRKETLEŞİYOR

Turkish Cargo, THY Teknik ve Anadolujet'i şirketleştirme çalışmalarının devam ettiğini belirten İlker Aycı buralarda varlık devirlerine ilişkin prosedürlerin sürdüğünü anlattı. ÇALIŞANA ÖDEMELER BAŞLADI Pandemi sürecinde çalışanlardan yapılan maaş kesintisi konusunda ise İlker Aycı şunları söyledi: "Çalışanlara ödemelere başladık. Pilot ve kabin amirlerinden bir kısmı kaldı. Ayrıca üst yönetim kaldı" dedi. Pandemi sürecinde havayolu şirketlerinin çalışanları işten çıkardığına dikkat çeken Aycı "Biz çıkarmadık. Batık şirketler hibe yardımlar aldılar. Buna rağmen zarar açıkladılar. Biz sadece kısa çalışma aldık" dedi. Aycı uçaklardaki ikramların da yüzde 80'inin geri geldiğini belirtti.

BİLETİ ERKEN ALIN UYARISI

Aycı, bilet fiyatları konusunda ise "Tavan fiyat şu an 499 TL. Bu rakam şu an reel değil. Enflasyon farkını geride bırakalım sadece petroldeki artışı yansıtsak yüzde 15 fiyat farkı olacak ama biz yurtdışından kazandığımızla yurtiçini finanse ediyoruz. Vatandaşı rahatsız edecek bir fiyat artışı ortaya koymayız ama vatandaş da erken bilet almayı ihmal etmesin" dedi.

KARGODA HEDEF İLK ÜÇ

THY'nin hizmet ihracatının beşte birini yaptığını hatırlatan Aycı şunları söyledi: "Bu sorumluluğumuza dönük de adımlar atıyoruz. Kargo startejisi bunlardan biri. İstanbul Havalimanı'nda kargo için 300 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük endüstriyel tesisini yaptık. Turkish Cargo'yu biz geldiğimizde 24. sıradan aldık bugün beşinci. Yüzde 5.2 pazar payına ulaştık. Tıbbi malzeme, ilaç ve aşı taşımada pazar payımız yüzde 8. Aşı taşıyarak hayat kurtardık. 93 destinasyona taşıma yapıyoruz. Kargoda en yakın rakibimiz 60 destinasyona taşıyor. Hedefimiz kargoda ilk üç."

Yazarlar