SON DAKİKA
Tarih : 2020.06.29 15:30:15

İngiltere 9 Ülkeye Seyahati Başlatıyor

İngiltere hükümeti, 6 Temmuz'dan sonra ilk sırada Türkiye’nin bulunduğu 9 ülkeye seyahat koridoru açmayı planlıyor. Tatile gidenler için 14 günlük karantina kuralının uygulanmayacağı belirtiliyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, ülkeler arası seyahat ve tatil planlamaları askıya alınmıştı. Normalleşme dönemiyle birlikte tatil rezervasyonları yeniden gündeme geldi. İngiltere hükümeti, 6 Temmuz’dan sonra bazı ülkelerle seyahat koridoru açmaya hazırlanıyor.

Bu ülkeler arasında Türkiye başta olmak üzere İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Finlandiya, Almanya ve Norveç listede yer alıyor. Henüz resmi açıklama olmamakla birlikte İngiltere’den bazı ülkeler için rekor sayıda tatil rezervasyonu yapıldığı aktarıldı. Hükümet kaynakları, seyahat koridosunun açılacağı ülkelere tatile gidenler için dönüşte 14 günlük karantina kuralının uygulanmayacağı belirtiliyor. Bir turizm şirketi yetkilisi yaptığı açıklamada "Sadece bu hafta içinde rezervasyonlarda yüzde 50 artış oldu. İspanya ve Yunanistan, bu yaz en popüler tatil adresleri olacak gibi görünüyor" dedi.

PORTEKİZ VE İSVEÇ LİSTE DIŞINDA

Listede yer alacak ülkelerin vaka sayıları ciddi bir öneme sahip. Son dönemde vaka sayılarında artış olan Portekiz ve İsveç’in listede yer alması beklenmiyor. Fakat İspanya üzerinden Portekiz’e kara yolu ile geçiş yapanların dönüşte nasıl tespit edilip karantinaya alınacağı ise bilinmiyor. İsveç’li yetkililer, sürü bağışıklığı ile koronavirüsü yenebileceklerini açıklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü İsveç’in aldığı bu kararı eleştirmiş ve kötü sonuçlar doğurabileceğini söylemişti.

Yazarlar