SON DAKİKA
Tarih : 2023.03.14 11:50:26

İspanya A400M Siparişlerini İptal Etme Yolunda

İspanya, A400M Askeri Nakliye Uçağı siparişlerinin geri kalanını iptal edebilir. 13 adet A400M uçağı siparişinin iptal edilmesi söz konusu. Avrupalı savunma kaynakları, şirket liderleri ve ileri gelenlerin İspanya’nın askeri uçak yapım faaliyetlerinin yüzüncü yılını kutladığı Pazartesi günü, Madrid’in Airbus A400M askeri nakliye uçağı için kalan siparişlerinin geleceği konusunda şüphelerin arttığını söyledi.

İspanya, Avrupa yapımı A400M uçaklarından 27 adet sipariş etti ve tüm alıcılar adına uçakların montajından sorumlu. Ancak birkaç ay süren belirsizliğin ardından Avrupalı savunma kaynakları Madrid’in, hava kuvvetlerinin fazladan uçağa ihtiyaç duymadığını belirtmesinin ardından İspanya’nın kotasında kalan ve teslim edilmeyen 13 kadar uçağın siparişini iptal etme eğiliminde olduğunu söyledi. İspanyol hükümeti ve Airbus, konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Kaynaklar, İspanya ve Airbus’ın kısmi A400M sipariş iptalinin yaratacağı etkinin nasıl yumuşatılacağı konusunda görüşmeler yürüttüğünü söyledi.

Türkiye için bir fırsat olabilir mi?

A400M Projesi’nde Türkiye, program ortağı konumunda bulunuyor. Dünya’daki tüm A400M askeri nakliye uçaklarının ön orta gövdesi dahil birçok yapısal komponenti TUSAŞ tarafından üretilmektedir. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri, 10 adet uçak siparişi verdi ve son uçağını ise 2022 yılında teslim aldı. Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 10 adet A400M Askeri Nakliye Uçağı, taşıma kapasitelerinin çok yüksek olması sebebiyle aşırı düzeyde aktif şekilde kullanıyor.

Deprem sebebiyle oluşturulan hava yardım köprüsünde de en büyük yükü A400M’ler sırtladı. C160 uçaklarını emekli eden ve C130 ve CN235 uçaklarında da çeşitli problemler yaşayan Türk Hava Kuvvetleri’nin, bir süredir ek A400M siparişinde bulunacağı iddia ediliyor. İspanya’nın A400M siparişlerini iptal etmesi, bu açıdan Türkiye için bir fırsat olabilir.

Yazarlar