SON DAKİKA
Tarih : 2020.07.27 13:34:18

İspanya Güvenli Ülkeler Listesinden Çıkarıldı

Birleşik Krallık, 'güvenli ülkeler' listesinden İspanya'yı çıkardı. Bundan böyle, İspanya anakarasından İngiltere'ye giden yolcular 14 gün karantinaya tabi tutulacak.

14 GÜN KARANTİNA

Hükümet sözcüsü, İngiltere Halk Sağlığı ile Biyogüvenlik Merkezinin ortak kararıyla listenin güncellendiğini ve son dönemde koronavirüs vaka sayısı tırmanışa geçen İspanya'nın 'güvenli ülkeler' listesinden çıkarıldığını açıkladı. Sözcü, ''İspanya'nın güvenli ülkeler listesinden çıkarılmış olması nedeniyle, bu ülkeden İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'ya gelenler 14 günlük karantina kuralına tabi tutulacak. Halkın sağlığını korumak birinci önceliğimiz ve bu kararı Birleşik Krallık'ta vaka sayısının yayılmasını engellemek için aldık. Potansiyel risk teşkil eden başka ülkeleri de listeden çıkarmak için hazırız.'' dedi.

''ACİL DÖNÜN ÇAĞRISI YAPMIYORUZ''

İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, ''25 Temmuz'dan itibaren İspanya'dan dönenler, kendilerini 14 gün boyunca karantinada tutacaklar. Şu anda Bakanlık olarak tatilinizi yarıda kesip dönmeniz çağrısında bulunmuyoruz. Dönüşünüz için, tur operatörünüzle ve veya hava yolu şirketinizle iletişime geçiniz.'' ifadeleri kullanıldı.

Yazarlar