SON DAKİKA
Tarih : 2019.03.09 12:43:50

İstanbul, Londra ve Manchester Uçuşlarında Yolcu Rekoru

İstanbul ile Londra arasında uçak yolcusu sayısında rekor kırıldı. İstanbul’dan Londra’nın 3 havalimanına her gün yapılan 15 uçak seferi sayesinde iki kent arasında yolcu sayısı 2018 yılında 1 milyon 848 bine yükseldi. Manchester ile Muğla, Antalya, İzmir ve İstanbul arasındaki uçuşlarda da rekor artış yaşandı ve 1 milyon yolcu taşındı.

İstanbul ile Londra arasında günde tarifeli sefer sayısı 15’e yükseldi. Atatürk Havalimanı’ndan 10, Sabiha Gökçenden 4 ve İstanbul Havalimanı’ndan da 1 olmak üzere Londranın 3 havalimanına uçuşlar düzenleniyor. Dünyanın birçok noktasına İstanbul bağlantılı uçuşlar sayesinde de Londra-İstanbul arasında seyahat eden transit yolcu sayısı önemli oranda arttı.

AKTARMALI YOLCU SAYISI DA ARTTI

İran, Irak ve Hindistan ile İstanbul aktarmalı Londra arasındaki yolcu sayısı da yükseldi. İstanbul Atatürk ile Sabiha Gökçen’den Londra’nın Heathrow, Gatwick ve Stansted Havalimanları arasında taşınan tarifeli yolcu sayısı dikkat çekici rakamlara ulaştı. İstanbul’un iki havalimanı ile Londra’daki üç havalimanı arasında 2018 yılında toplam 1 milyon 848 bin 326 yolcu karşılıklı olarak uçuş yaptı. 2017 yılında iki kent arasında 1 milyon 700 bin yolcu taşınmıştı. Londra’nın Luton Havalimanı’ndan ise İstanbul’a hiç uçuş yapılmadı. Londra’ya en çok yolcu taşıyanlar Türk Hava Yolları ile Pegasus oldu.

Yazarlar