SON DAKİKA
Tarih : 2020.09.22 16:56:10

İstanbul Havalimanı Çin Dostu Havalimanı Oldu

Türkiye’yi havacılıkta zirveye taşıyarak küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı, “Çin Dostu Havalimanı” belgesine layık görüldü. Çinli misafirlerine özel ürün ve hizmetler geliştiren İstanbul Havalimanı, dünyada tam kapsamlı şekilde “Çin Dostu Havalimanı” projesini uygulayan ilk terminal binası oldu.

Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolcu deneyimiyle uluslararası arenada Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil eden İstanbul Havalimanı’na, Çinli misafirlerinin yolculuk deneyimlerini artırmak için hayata geçirdiği uygulamalar neticesinde “Çin Dostu Havalimanı” belgesi verildi. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin katıldığı törenle konsolosluk tarafından verilen “Çin Dostu Havalimanı” belgesine layık görülen İstanbul Havalimanı bu alanda projeyi tam kapsamlı şekilde uygulayan dünyadaki ilk terrminal binası olma başarısını gösterdi. Proje, Çinli misafirlerin havalimanında geçirdikleri zamanı eşsiz bir deneyime dönüştürmek ve İstanbul Havalimanı’nda keyif dolu vakitler geçirmelerini sağlamak olarak tasarlandı. İstanbul Havalimanı’nda Çince bilen personeller ve Çince levhalar...

Çinli misafirler için havalimanında geçirilecek her anın daha rahat ve keyifli hale getirilmesi amacıyla ‘yolcu dostu’ birçok uygulama da hayata geçirildi. Çin’den gelen yolculara özel check-in alanları tahsis edilirken, Çin’e yönelik seferlerin aynı uçuş bölgesinden yapılması, uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, bilet işlem ekranlarının Çince’ye çevrilmesi gibi yeniliklere imza atıldı. Çinli yolcuların kullandığı Weibo & Wechat gibi sosyal medya mecralarının ekosisteminde İstanbul Havalimanı’nın hesaplarının yer alması, iGA İstanbul Havalimanı mobil uygulamasında Çince dil seçeneğine yer verilmesi, gelen ve giden yolcu katlarında sıcak su dispanserlerinin bulunması, yolcu köprülerinde “Hoş Geldiniz” yazısının yer alması ve Çince bilen personellerin özel üniformaları ile Çinli misafirlerin havalimanında daha rahat etmeleri için uygulamalar gerçekleştirildi. Çin’den gelen uçuşlarda, uçak içlerinde yapılacak Çince anonslar ve havalimanında hemen her alanda bulunan Çince levhalar ile de Çinli misafirlere yönelik her şey düşünülmüş durumda.

Amaç, Çinli misafirlerin “evlerinde” gibi hissetmelerini sağlamak…

Törende değerlendirmelerde bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, havalimanında hayata geçirdikleri ‘yolcu dostu’ uygulamalarla Çinli misafirlerin kendilerini “evlerinde” hissetmelerini hedeflediklerini belirtti. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki kadim dostluğa dikkat çeken Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın “Çin Dostu Havalimanı” olmasıyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler için de olumlu bir katkı sunduklarını vurguladı. “İstanbul Havalimanı’na gelen Çinli havayolu şirketi ve yolcu sayısını artırmayı hedefliyoruz”

Konuşmasında Samsunlu; “İstanbul Havalimanı’nın “Çin Dostu Havalimanı” belgesini almasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Çin, bizim için önemli bir ülke, tarihi, kültürel, ekonomik pek çok ilişkimiz bulunuyor. İki ülke arasındaki tarihi ‘İpek Yolu’nu hava yoluyla tekrar canlandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Ülke turizmimize katkı yapacak şekilde, Çin’den gelen misafirlerimizin ülkelerine döndüklerinde İstanbul Havalimanı’nda geçirdikleri eşsiz deneyimden, kendilerini ‘evlerinde’ gibi hissettiklerinden bahsetmelerini istiyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda İstanbul Havalimanı’na uçuş düzenleyen Çinli havayolu şirketlerinin sayısını artırmak ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden ülkemize daha çok yolcu gelmesini sağlamak. Avrupa’ya seyahat etmekte olan Çinli yolcuların transfer noktası olarak İstanbul Havalimanı’ndan seyahat edebilecekleri bir ağ yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, önümüzdeki süreçte ‘yolcu dostu’ uygulamalarımızı daha da artırmayı planlıyoruz,” ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

"Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler,Sayın Başkonsolosum, İGA Genel Müdürü Kadri Bey; Kıymetli mesai arkadaşlarım, Basın mensuplarımız, Muhterem Misafirler, Türk ve Çin Medeniyeti birbirlerini ileri düzeyde etkilemiş iki köklü medeniyettir. Türk Çinisi tek başına sözlerimi açıklamaya yeterlidir. İstanbul zengin çeşitliliğe sahip çini eserlerin muhafaza edildiği çok önemli bir merkezdir.

Uzak mesafelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında ekonomik, kültürel, bilimsel ve teknolojik alanlarda stratejik çok geniş iş birlikleri mevcuttur. Ülkelerimiz arasında iş birliğin gelişmesi ve pekişmesine büyük katkılarda bulunduğunu gözlemlediğim Sayın Başkonsolosumuza bu vesileyle teşekkürlerimi sunarım. Günümüzde de Türkiye ve Çin arasında ki diplomatik ilişkileri iki ülke hükümetleri kadar, hükümet dışı kuruluşların da eşsiz çabalarıyla ilerlemektedir. Bu noktada Türk ve Çinli şirketler arasında kurulacak ortaklıkların iki ülkenin gelişimine ivme kazandıracağını düşünüyorum. İstanbul Havalimanı; başta Avrupa, Ortadoğu ve Afrika destinasyonlarının Çin dahil Uzakdoğu destinasyonlarıyla buluşması amacıyla yazılmış bir zafer anıtıdır. Bu kapsamda, Avrupa, Afrika ve yakın coğrafyanın Çine açılan kapısı gibidir.

Aynı şekilde Çin’inde bu coğrafyalara yolcu ve yük taşımacılığında eşsiz bir havalimanıdır. Havalimanımız bu kapsamda yeni uygulamalarını devreye alarak, önemli adım atmak istemiştir. Bizler üzerimize düşen çabayı harcamaya hazırız. Aramızda ki barışçı ve dostça ilişkilerle dünyaya örnek olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle “Çin Dostu Havalimanı” töreninin hayırlara vesile olmasını dileyerek hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Tekrar katılımları için Değerli Başkonsolosumuza ev sahipliğinden ötürü İGA adına İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kadri SAMSUNLU Bey’e ve emeği geçen her bir görevlimize ve beni sabırla dinleyen herkese teşekkür ediyorum"

“Ana kapıdan girince Çin’deki bir havalimanının içinde olduğumu hissediyorum”

İstanbul Havalimanı’na girince kendini Çin’deki bir havalimanında hissettiğini ifade eden Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ise, “Defalarca bu havalimanına geldim ama bu kez gerçekten de özel duygu ile girdim. Bu törenin konusu ‘Çin Dostu Havalimanı’. Ana kapıdan girince Çin’deki bir havalimanının içinde olduğumu hissediyorum. Çince anonsun sesinin duyulması, heryerdeki Çince tabelalar ve Çin ekibinin üniformasındaki Çince yazı ve resimleri çok samimi ve çok duygulandık” şeklinde konuştu.

Yazarlar