SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.04 03:29:00

İstanbul Havalimanı’na 3 Yeni Otele Onay!

Arnavutköy’de hayata geçirilen İstanbul Havalimanı’nın yanı başında kurulacak Airport City’de yer alacak oteller için ÇED onayı verildi. IGA Havalimanı İşletmesi, İstanbul Havalimanı arazisinde 25 yıl süreyle kiraladığı arazide 255 milyon lira yatırımla 1750 odalı üç otel inşa edecek.

Bakanlık'tan 'ÇED olumlu' onayı! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için başvuruda bulunan İGA'nın sunum dosyasına göre I·stanbul Havalimanı proje alanı içerisinde yapımı planlanan otel projesinin 3 farklı konfigürasyonda hizmet vermesi planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Havalimanı'na yapılacak 3 otele 'ÇED olumlu' onayı verdi.

3,4 ve 5 yıldız

IGA Airport City Otel'in inşa edileceği toplam alan miktarı 39 bin 569 metrekare olarak planlandı. Buna göre, 3 Yıldızlı Otel: 5 bin 506 metrekarelik alan üzerinde 631 oda, restoran, cafe-bar ve toplantı odaları yer alacak. 3 yıldızlı otel çamas¸ırhane ve otopark servisleri 4 yıldızlı otel ile ortak kullanılacak. 4 Yıldızlı Otel: 4 bin 506 metrekarelik alan üzerine 564 oda, 3 yıldızlı oteldeki hizmetlere ilaveten ikinci restoran, fitness-gym-spa alanları yer alacak. Otel bünyesinde kapalı yüzme havuzu yer alacak. 5 Yıldızlı Otel ve Balo Salonu: 5 bin 214 metrekarelik alan üzerine 555 oda, 4 yıldızlı oteldeki hizmetlere ilaveten 4 bin 394 metrekarelik alan üzerine 1500 oturma kapasiteli balo salonu yer alacak. Ayrıca 3 ve 4 yıldızlı otelden bagımsız çamaşırhane ve kuru temizleme hizmetleri yer alacak. IGA Airport City Otel bünyesinde çeşitli boyut ve kapasitelerde toplam bin 750 oda yer alacak.

30 ayda bitecek

İnşaatın yaklaşık 30 ay sürmesi planlanıyor ve yatırım bedelinin 255 milyon lira olması ön görülüyor. IGA Airport City Otel, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile yapılan ana sözleşmeye uygun olarak 25 yıl süreyle IGA tarafından işletilecek. 25 yılın sonrasında günü şartlarına göre yeni işletmeci bulunacak ya da anlaşma sağlanması durumunda aynı işletmeci ile devam edilecek.

Samsunlu 'Önce 3 yıldızlı otel yapılacak' demişti

İGA CEO’su Kadri Samsunlu daha önce yaptığı açıklamada, "Yeni oteller bizim gündemimizdeydi. Yönetim kurulumuza 3 ay önce otoparkımızın güneyinde bir 3, bir de 4 yıldızlı otel yapmamız gerektiğini anlattık. Önce söz konusu otellerden biri yapılacak. Gelişmelere göre ikincisine de başlanacak. Ondan sonra bir de 5 yıldızlı otel projemiz olacak" demişti.

Yazarlar