SON DAKİKA
Tarih : 2019.12.13 15:44:24

İstanbul Havalimanı’nda 1,7 Ton Uyuşturucu Yakalandı

Gümrük Muhafaza Ekiplerinden İstanbul Havalimanında yeni nesil uyuşturucu madde Kratom yakaladı. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri Türkiye’deki havalimanlarında bu güne kadar gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu yakalamasına imza attı. İstanbul Havalimanı kargo terminalinde gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri 70 milyon lira olan 1 ton 745 kilogram Kratom ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan operasyonda narkotik Dedektör köpeklerde kullanıldı. İstanbul Havalimanı kargo gümrüğünde yakalanan uyuşturucu bu güne kadar dünyada sayılı kolluk kuvvetleri tarafından yakalandı. Gümrük Muhafaza ekiplerince İstanbul Havalimanı Kargo Terminali’nde bulunan eşyalar risk analizinden geçirildi. Bakanlığın bilgi sistemleri üzerinden yapılan çalışmalarda Endonezya’dan getirilerek, ABD’ye gönderilecek bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Muhafaza memurlarınca kargoda bulunan eşya inceleme altına alındı. Şüpheli gönderi, uyuşturucu tespiti konusunda uzman dedektör köpekler ile kontrol edildi.

Köpeklerin tepki vermesi üzerine gönderiden numune alınarak narkotik madde test kitinde analiz yapıldı. Analiz sonucu eşyanın bitki temelli yeni nesil uyuşturuculardan kratom olduğu belirlendi. Ele geçirilen 1 ton 745 kilogram ağırlığındaki uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 70 milyon lira olduğu bildirildi. Yakalanan uyuşturucuya el konulurken konuya ilişkin olarak yürütülen soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince ele geçirilen uyuşturucu maddenin yeni nesil uyuşturuculardan olan kratom maddesi olduğu, bu uyuşturucunun dünyada bugüne kadar sayılı kolluk teşkilatı tarafından yakalandığı, Türkiye’de ise ilk defa Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü birimlerince ele geçirildiği kaydedildi.

Yazarlar