SON DAKİKA
Tarih : 2020.07.22 17:20:52

İstanbul Havalimanı’nda Alınan Covid-19 Önlemleri Büyükelçilere Anlatıldı

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı’nın yaptığı organizasyonla 75 ülkenin Büyükelçisine havalimanı’nda alınan Covid-19 önlemleri anlatıldı. Toplantının ardından İstanbul Havalimanı yetkilileri Büyükelçilerin sorularını cevapladı. İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü eğitim konferans salonunda düzenlenen panele büyükelçilerin yanı sıra, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak, İGA ve Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri de katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, bu süreçte pandemi ile nasıl mücadele edileceğini öğrendiklerini dile getirirken, İGA CEO'su Kadri Samsunlu ise yaptığı sunumda havalimanında alınan önlemleri anlattı. “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” ve “Turistik Koruma Destek Sigortası” hayata geçirildi İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, İstanbul’da görev yapan 75 ülke Büyükelçesini ağırladı.

İstanbul Havalimanı’nda Büyükelçilere alınan önlemleri anlatan Şanlı, “ülkemize turistik amaçlarla gelen tüm yolcuların Covid-19 kaynaklı tedavi ve mecburi konaklama durumları sigorta kapsamına alınmış ve kamu güvencesine kavuşturulmuştur ” dedi Şanlı yaptığı konuşmada, "Pandemi sürecinin bizlere öğretmiş olduğu bir çok süreç vardır. Bunların başında dünyanın ortak yaşam alanı olduğudur ve sandığımızdan çok daha küçük dünyada birlikte yaşadığımızı pandemi süreciyle öğrenmiş oldu. Bir başka gerçek pandemi ile nasıl mücadele edeceğimizi öğrendik. Bugün rahatlıkla ifade edebilirim ki başta ülkem olmak üzere tüm dünya ülkeleri bu süreçten öğrenerek çıkmış bulunmakta. Gelecekte olası salgınlara karşı ne yapacağını bilen bir dünyadan bahsediyoruz. Geliştirilen sigorta paketi kapsamında ülkemizde turistik amaçlı gelen tüm yolcuların COVİD-19 kaynaklı tedavi ve mecburi konaklama durumları sigorta kapsamında alınmış ve kamu güvencesi getirilmiş. bunun yanında havalimanımızda günlük 40 bin aşkın kapasiteli bir test laboratuarı ile gelen ve giden tüm yolculara test edilme imkanı sunan bir laboratuar kurulmuştur" dedi.

Gelinen süreç anlatıldı

Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak ise, "13 Ocak'ta biz ilk havalimanımızda risk analizi yaptık hangi havayollarının özellikle bu bölgeden uçtuklarını belirledik. Sefer sayılarını ve frekanslarını tespit ettik. Bu uçuşları hangi pier kabul edeceğimizi ve hangi sağlık tedbirlerimizi uygulayacağımızı belirledik. Yolcularımız için COVİD enfeksiyonu ile ilgili rehber hazırlandı. 20 Ocak'ta o bölgeden uçuşları olan Türk Hava Yolları ve Çin Havayolları yetkilileri ile görüşerek ortak bir yol haritası belirledik. Eğer bu uçuşlarda şikayeti olan bir yolcu olursa bizim birimimize haber verilmesi bizim sağlık ekibi muayene ve kontrol etmeden herhangi bir yolcu inişine izin verilmesini istedir. 22 Ocak'ta Ankara'da yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra özellikle Çin bölgesinden gelen uçaklara termal kamera ile taramalara başladık. Burada bizim havalimanımızda 5 tane kolumuz var. A pier olarak adlandırdığımız alanda tek kanaldan yolcuların gelebildiği bu tip durumlarda daha kolay insanları denetleyebildiğimiz ve kontrol edebildiğimiz bir kol olduğu için bu amaçla kullandık. Özellikle sabah 05.00-08.00 Çin başta olmak üzere virüsün yoğun olduğu bölgelerden gelen uçuşlar alanımıza geldiği için o bölgedeki havalandırma sisteminde daha önce yüzde 30 temiz hava basılan alana yüzde 100 temiz hava basılmasını sağladık. Şuan terminal içerisinde yüzde 100 temiz hava basılmaktadır" diye konuştu

Karantina odaları hazır Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında terminalde iki adet karantina odası bulunduğunu hatırlatan Kavak konuşmasını şöyle sürdürdü: " Birincisi apron bölgesinde bulunan, havalandırması özel olan bir ameliyathane ortamı sağladığımız ultraviyole sistemleriyle dezenfekte edilen iki yataktan oluşan karantina alanı. Diğer alanımız ise terminal içindeki vakaları izole etmek için 8 yataklı bir karantina odamız da mevcut. 5 Şubat'ta tüm uluslar arası uçuşlarda termal kamera uygulaması başlatıldı ve termal kamera sayımızı 10'a çıkardık. Pasaport öncesinde semptomu olan veya giriş yasağı olan ülkelerden aktarmalı gelen yolcularımız için de sınır muayene noktası oluşturduk iki alanda. Hekimlerimiz tarafından bu hastalarımız değerlendirildi ondan sonra ülkelere girişi veya olası vaka olarak düşündüğümüz yolcuların hastaneye sevkleri sağlandı."

Buradan alınan test sonuçları geçerli Konuşmaların ardından Dr. Aykut Yener Kavak, panele katılan başkonsolosların soruları yanıtlandı. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'nin " Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı test merkezi liste içinde bulunmadğı gibi görünüyor bu doğrumu doğruysa bunun nedeni nedir. Bundan sonra Havalimanı içindeki bur merkezin Sağlık Bakanlığı merkez listesine girilmesi konusunda gerekli çalışmalar başlayacak mı? " sorusu üzerine Kavak şunları söyledi "Burası Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı. Burada verdiğimiz raporlar tamamen oranın hekimleri çalışıyor ve raporlar o hastane adına veriliyor. Havalimanlarında havalimanı adına laburatuar açılması mümkün değil. o yüzden oradan alınan sonuçlar bizim sağlık bakanlığı onaylı o hastanenin uzmanları tarafından imzalanmış geçerli sonuçlar

Yazarlar