SON DAKİKA
Tarih : 2019.09.08 18:56:56

İstanbul Havalimanı’nda Konaklayan Yolcu Sayısı Arttı

Dünyanın en büyük terminal oteli olma unvanına sahip İstanbul Havalimanı içerisindeki otel, tam kapasite uçuşların başlamasıyla aradan geçen 5 aylık dönemde en çok yüzde 25’lik payla ABD’li ve İngiliz yolcular tarafından kullandı. Otelin terminalin hava tarafında kalan bölümünde ise doluluk oranı yüzde 115’lere yükseldi.

6 Nisan’da gerçekleştirilen büyük taşınmanın ardından İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle devreye alınmasının akabinde aynı anda terminal içerisinde devreye giren dünyanın en büyük terminal otelinde doluluk oranları saatlik olarak da oda tutulabilmesinin de getirdiği etkiyle yüzde 115’e kadar çıktı. Havalimanı içerisindeki oteli en çok tercih edenler ise yüzde 25’lik paya sahip olan ABD’li ve İngiliz yolcular oldu.

“Minimum 4 saatlik şekilde oda satışı yapabiliyoruz”

Otelin açıldığından bu zaman kadar geçen 5 aylık performansını değerlendiren YOTEL Genel Müdürü Bora Göymen, “İstanbul Havalimanı’nın içinde yer alan terminal oteli şu anda dünyanın en büyük terminal içi oteli konumunda. Açıldığımız günden bu yana her ay rakamlarımızı daha da yükseltiyoruz. Toplamda 451 odamız var. Kara tarafında doluluklarımız yüzde 75’lere ulaştı, hava tarafında ise yüzde 115’lere geldi. Bunun en temel sebebi hava tarafında saatlik satışlar yapabilmemiz. Minimum 4 saatlik şekilde oda satışı yapabiliyoruz. Özellikle transit yolcular ve iş amaçlı kısa süre ülkemize gelen yolcular hava tarafındaki odalarımızda çok ciddi bir trafik oluşturuyor” şeklinde konuştu.

En çok ABD’li ve İngiliz yolcular konaklıyor

İstanbul Havalimanı terminali içerisinde bulunan otelde en çok Amerikalı ve İngiliz yolcuların konaklarına dikkat çeken Göymen, “Hem kara hem de hava tarafında müşterin profiline bakıldığında, konaklayan misafirlerimizin yüzde 25’ini Amerika ve İngiltereliler oluşturuyor.

Bu milletleri Almanlar, Ruslar, Ukraynalılar, Fransız ve İtalyanlar takip ediyor. Kara tarafında Türk müşterimiz yüzde 10’luk bir pay alıyor, kalanı ise yine yukarıda belirttiğim ülkelerden” ifadelerine yer verdi.

Yazarlar